Przejdź do zawartości

2012-05-30: Jerozolima: odnaleziono pieczęć betlejemską sprzed 2700 lat

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 30 maja 2012
Odnaleziona pieczęć z z VIII lub VII w. p.n.e.

Na stanowisku w rejonie Miasta Dawida w Jerozolimie odkryto starożytną urzędniczą pieczęć skarbową z czasów Pierwszej Świątyni Jerozolimskiej, która wspomina miasteczko Betlejem (hebr. Bejt Lechem, czyli Dom Chleba) i dowodzi, że miejscowość była wtedy częścią Królestwa Judei.

Pieczęć powstała ok. 2700 lat temu i wykonana jest z wypalanej gliny. Znajduje się na niej napis w starożytnym języku hebrajskim.

בשבעת Bishv'at - w miesiącu Szwat

בת לחם Bet Lechem - Betlejem

למלך Lemelekh - dla króla

Pieczęć odnaleziono przy przesiewaniu gruntu w trakcie prac wykopaliskowych nadzorowanych przez Urząd Starożytności Izraela na stanowisku archeologicznym w Mieście Dawida w Jerozolimie. Eli Shukron, kierujący pracami wykopaliskowymi poinformował, że pieczęć pochodzi z VIII lub VII w. p.n.e. Jest to pierwsze znalezisko z okresu Pierwszej Świątyni Jerozolimskiej (powstałej w latach 966-959 p.n.e., zniszczonej w 587 roku p.n.e. lub 586 roku p.n.e.). Przypuszcza się, że napis na niej mógł brzmieć następująco: „w siódmym roku panowania króla Judy ładunek został wysłany z Betlejem do króla w Jerozolimie”.

Najprawdopodobniej była ona używana do oznaczania srebra lub produktów rolnych, które były transportowane z Betlejem do Jerozolimy dla króla Judy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]