Przejdź do zawartości

2012-05-26: Open Data Institute - wsparcie finansowe od rządu Wielkiej Brytanii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 26 maja 2012

Rząd Wielkiej Brytanii zadeklarował wsparcie dla planowanego Open Data Institute (Instytutu Otwartych Danych, ODI) w wysokości 10 milionów funtów, których podział ma zostać rozłożony na okres najbliższych pięciu lat. Instytut powstał z inicjatywy sir Tima Berners-Lee, wynalazcy języka HTML i przewodniczącego W3C, oraz Nigela Shadbolta, profesora Uniwersytetu Southampton specjalizującego się w zagadnieniach sztucznej inteligencji.

Otwarcie ODI zaplanowano na wrzesień, a zajmować się będzie badaniami nad efektywniejszymi sposobami wykorzystania, wciąż rosnącej liczby publicznych danych opublikowanych przez rząd.

Pomysł na instytut zrodził się w listopadzie 2011 r. Opracowano także plan postępowania. Dokument nakreśla plany instytutu, takie jak szkolenie zainteresowanych partii z zarządzania dużymi ilościami danych, ale też wcielanie się w rolę opiekuna starupów i oferowanie pomocy w projektach wykorzystujących publiczne dane.

ODI zlokalizowane będzie w Shoreditch, blisko Krzemowego Ronda (Silicon Roundabout), które jest uważane za hub dla technologicznych startupów.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]