Przejdź do zawartości

2012-05-25: Na giełdzie greckiej indeks ASE ponizej 500 punktów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 25 maja 2012

Dziś główny indeks greckiej giełdy w Atenach zakończył sesję poniżej 400 punktów. Na zakończenie sesji piątkowej indeks ASE (Athens Stock Exchange) spadł o 3,45 procent i zamknął się na poziomie 485,18 punktów co oznacza najniższy poziom nie tylko od początku roku ale najniżej od ponad 20 lat.

Tak niski poziom wynika z niepewnej sytuacji Grecji, gdzie wielu Greków w obawie o swoje oszczędności wycofało swoje pieniądze z banków greckich. Co w konsekwencji runu na banki może doprowadzić do ich niewypłacalności a nawet bankructwa. Nie dziwi fakt spadków na giełdzie skoro w skład indeksu giełdowego Athex Composite wchodzą największe z nich łącznie z bankiem centralnym: National Bank of Greece, Alpha Bank, Piraeus Bank, Bank of Cyprus oraz EFG Eurobank Ergasias. Pozostałe banki które są narażone na tzw. szok bankowy to Agricultural Bank of Greece, Hellenic Postbank i Marfin Popular Bank. Te dwa ostatnie wchodzą w skład ważnego indeksu FTSE/Athex 20.

Wyjście Grecji ze strefy euro i powrót do waluty narodowej czyli drachmy narazi wierzycieli w tym: banki europejskie na straty.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]