2012-05-22: VIII Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych - Piotrków 2012

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 22 maja 2012

Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych - Piotrków 2012 został zapoczątkowany w 2005 roku i stał się jedną z największych imprez o tej tematyce w Polsce. Jest przeglądem sztuki kapel podwórkowych działających w instytucjach kultury na terenie całego kraju. Impreza odbędzie się już w tym tygodniu w dniach 26-27 maja 2012 w Amfiteatrze Miejskim.

Już w średniowieczu znana była instytucja grajka ulicznego oraz wędrownych śpiewaków, zwanych trubadurami, minstrelami czy wreszcie, w Skandynawii skaldami. Ich twórczość pełniła wówczas rolę zbliżoną do tej, jaką spełniają obecnie media. W swych pieśniach i balladach roznosili oni po najodleglejszych krainach wieści o najróżniejszych wydarzeniach.

Po wielu wiekach przekształceń stało się to podwaliną formy tradycji muzycznego folkloru miejskiego. W wieku XIX zaowocowało to wykształceniem się istniejącego do dziś elementu kultury masowej w postaci kapel podwórkowych. Owe kapele z czasem nabierały waloru zespołów estradowych, pełniąc w swojej twórczości taką rolę, jaką niegdyś uprawiali miłośnicy tradycji.

Kapele podwórkowe to zjawisko znane w krajobrazie Warszawy, Łodzi, Krakowa i innych polskich miast, ale przede wszystkim Lwowa, gdzie, od ponad stu lat, niemal każda ulica miała swoją kapelę. Nazywano ich różnie: w Krakowie czy Łodzi byli to andrusi, w Warszawie - cwaniacy, a we Lwowie - batiarzy. Ubierali się w kolorowe spodnie, często przykrótkie i marynarki, a nieodłącznym atrybutem była czapka z daszkiem w kratę (tzw. oprychówka) oraz apaszka. Tradycyjnie w kapeli podwórkowej używano następujących instrumentów: akordeon (cyja), banjo mandolinowe (patelenka), gitara (bradura), skrzypce (łupy), klarnet (patyk), kontrabas (basidło) oraz instrumenty perkusyjne.

Kapele biorące udział w Festiwalu, mimo iż mają już charakter zespołów estradowych, potrafią jednak pielęgnować tradycję i tożsamość swoich regionów i miejscowości. W warstwie muzycznej bazują one na dorobku starszego od miejskiego - folkloru wiejskiego. Poszerzając swój repertuar, starają się zachować tradycyjne instrumentarium z danej okolicy (tej, z której pochodzą lub do specyfiki, której nawiązują) a także charakterystyczny ubiór.

Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych to obecnie jeden z największych festiwali tego typu w Polsce. Jest nie tylko przeglądem aktualnej twórczości zaproszonych artystów, ale to także warsztaty i panele dyskusyjne.

Głównym celem Festiwalu jest propagowanie folkloru miejskiego przejawiającego się w tradycyjnym ulicznym i podwórkowym muzykowaniu. Festiwal pozwala również na konfrontację dokonań artystycznych kapel, wymianę doświadczeń i pomysłów podnoszących atrakcyjność i widowiskowość ulicznych, podwórkowych i jarmarcznych spektakli.

Źródła[edytuj | edytuj kod]