2012-05-22: Projekt SztukMistrzowie z Krakowa
SztukMistrzowie z Krakowa to projekt, który pomaga uczyć w innowacyjny sposób przedmiotów humanistycznych. Projekt ponadto zachęca do poznawania dziedzictwa kulturowego i historycznego Krakowa, gdyż tematycznie związany jest z okresem Młodej Polski.
Najważniejszym elementem projektu jest gra miejska oparta na zagadce kryminalnej z przełomu wieków. Uczniowie, tropiąc ślady mordercy (najpierw na Facebooku, potem w rzeczywistym świecie w centrum Krakowa), zdobywają szereg informacji na temat Młodej Polski i modernistycznego Krakowa, gdyż celem autorów projektu jest nauczanie przez zabawę oraz uwrażliwianie na dziedzictwo kulturalne byłej stolicy Polski.
Cały projekt podzielony jest na trzy etapy:
- cześć on-line, czyli działania na Facebooku
- grę miejską, której pierwsza edycja odbyła się 21 marca 2012
- lekcję szkolną wg zaproponowanego przez autorów projektu scenariusza.
Ta nowatorska formuła nauczania, zgodnie z intencjami organizatorów rozgrywki, ma sprawić, że już nigdy żaden polonista, historyk czy nauczyciel wiedzy o kulturze nie pozostanie z Gombrowiczowskim dylematem: „Jak to nie zachwyca Gałkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Gałkiewiczowi, że go zachwyca”.
Dowodem na to niech będzie początek scenariusza gry:
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „SztukMistrzowie z Krakowa”, opublikowanego w serwisie Akademia Orange (więcej informacji).