Przejdź do zawartości

2012-05-20: Red Hat Enterprise Linux - 10 urodziny systemu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Informatyka

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org
niedziela, 20 maja 2012

Red Hat Enterprise Linux, jeden z najpopularniejszych specjalistycznych systemów firmy Red Hat obchodzi swoje 10 urodziny. Z tej okazji firma udostępniła stronę redhat.com/10yearsofrhel/, na której możemy zapoznać się z pełną historią wszystkich systemów.

Wszystko zaczęło się w 2002 roku, kiedy to wydano Red Hat Linux 7.3, a zaraz po nim został wydany Red Hat Linux Advanced Server 2.1, pierwszy produkt z całej linii. Dokładnie półtora roku później RHL 7.3 został porzucony i narodziła się Fedora, społecznościowy projekt, sponsorowany przez Red Hata.

Pomysł z Fedorą, został także zaadoptowany do projektu JBoss. Red Hat był także pionierem modelu subskrypcji, który okazał się strzałem w dziesiątkę i został przyjęty przez inne firmy.

Aktualne plany firmy obejmują jeszcze większą integrację usług obliczeń w chmurach oraz wirtualizacji. W połowie 2013 roku ma się ukazać Red Hat Enterprise Linux 7, a potem następne wersje mają być wydawane co trzy lata. Co pół roku do wydania stabilnych wersji, mają pojawiać się poprawki.

Źródła[edytuj | edytuj kod]