2012-05-19: Odwołano start Jastrzębia ze Smokiem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 19 maja 2012

Amerykańska rakieta nośna Falcon 9 (Jastrząb) ze statkiem kosmicznym Dragon (Smok) nie wystartowała, zgodnie z planem o godzinie 08:55 w sobotę (o 10:55 czasu polskiego) z Przylądka Canaveral na Florydzie ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Start miał odbyć się w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy'ego (Kennedy Space Center) z platformy startowej LC40. Z powodu problemów technicznych misja została przełożona.

NASA, która wycofała z użycia swoją flotyllę wahadłowców nie ma własnego statku do pozaziemskich podróży. Agencja musi wysyłać astronautów i zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), wynajmuje więc rosyjskie Sojuzy (ok. 60 mln dol. za jednego astronautę), a ruch towarowy na razie obsługują bezzałogowe statki rosyjskie (Progress), europejskie (ATV) i japońskie (HTV).

Kalifornijska firma SpaceX należąca do milionera Elona Muska, zbudowała statek kosmiczny Dragon oraz rakietę nośną Falcon-9, która będzie go wynosiła w kosmos. Dragon będzie pierwszym prywatnym statkiem, który zacumuje przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na razie to lot bezzałogowy. Dragon ma dostarczać na stację wodę, jedzenie, części zamienne i przyrządy do eksperymentów (może przewieść 6 ton zaopatrzenia).

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]