Przejdź do zawartości

2012-05-16: Smok poleci w kosmos

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 17 maja 2012
Rakieta nośna Falcon 9 podczas startu

Na sobotę, 19 maja br. zaplanowany jest lot pierwszego prywatnego statku kosmicznego. Lot bezzałogowego statku kosmicznego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) będzie stanowić pokaz możliwości prywatnego statku transportowego.

Smok (po angielsku Dragon) ma wystartować do misji Dragon C2+ w najbliższą sobotę 19 maja z Bazy Sił Powietrznych w Cape Canaveral na Florydzie, którego na orbitę wyniesie rakieta nośna Falcon 9 (Jastrząb). Statek Dragon i rakieta Falcon skonstruowane i zbudowane zostały przez kalifornijską spółkę SpaceX. Firma SpaceX podpisała kontrakt z NASA opiewający na kwotę 1,6 miliarda dolarów na 12 lotów zaopatrzeniowych dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dragon i Falcon mają zastąpić wycofane ze służby wahadłowce.

NASA w ubiegłym roku zakończyła eksploatację wahadłowców, które dotąd dowoziły astronautów i prowadziły zaopatrzenie stacji kosmicznej. Amerykański prom kosmiczny Atlantis który wystartował do ostatniego lotu 8 lipca 2011 roku, po powrocie na Ziemię dołączył do grona pozostałych wycofanych ze służby wahadłowców, aby zostać eksponatem muzealnym.

Na pokładzie Dragona będzie ponad pół tony ładunku dla przebywających na ISS astronautów.

Start będzie transmitowany "na żywo" (online) przez Internet poprzez NASA_TV. Start ma nastąpić o godzinie 08.55 czasu UTC (o 10:55 czasu polskiego), będziemy świadkami historycznego momentu.


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
do misji Dragona


Filmy[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]