2012-05-13: Hiszpania: król poluje na słonie za 37000 euro

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 13 maja 2012
Jan Karol I Burbon

14 kwietnia 2012 r. król Hiszpanii Jan Karol I Burbon przeszedł operację złamanego stawu biodrowego. Kontuzja była wynikiem upadku podczas polowania na słonie w Botswanie. Rodzina królewska poinformowała o wypadku dopiero po zakończeniu operacji, kiedy król odzyskiwał siły na oddziale intensywnej terapii szpitala USP San José.

Wiadomość, która rozeszła się po Internecie, wydaje się wyjęta wprost ze starych opowieści, w których szczęśliwi monarchowie udawali się na polowania na słonie, podczas gdy w królestwie zadowoleni poddani z oddaniem wykonywali obowiązki zwykłych obywateli. Okazuje się jednak, że w XXI wieku sytuacja wygląda inaczej. Instytucja króla wciąż funkcjonuje, a monarcha poluje na słonie w Botswanie, jednak obywatele cierpią z powodu kryzysu finansowego i związanych z nim cięć socjalnych. Ponad 5 milionów ludzi nie ma pracy, a stopa bezrobocia wśród osób młodych przekracza 50%.

Wycieczka króla kosztowała ponad 37000 euro i wywołała lawinę protestów w sieci, takich jak list WWF Hiszpania (organizacji ekologicznej) z żądaniem spotkania z rodziną królewską:

Wieści o tym niefortunnym zajściu rozeszły się po całym świecie i spowodowały niezliczone demonstracje i zaognione protesty, co poważnie szkodzi wiarygodności organizacji WWF oraz ogromnym wysiłkom jakie włożono w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat w ochronę słoni i innych gatunków.

Fizyk Alberto Sicilia opublikował na blogu „Principia Marsupia” „List od badacza fizyki teoretycznej do króla Juana Carlosa”:

Wróciłem do kraju, w którym głowa państwa przechodzi operację stawu biodrowego w prywatnej klinice, podczas gdy tysiące współobywateli miesiącami czekają na ten sam zabieg. Wróciłem do kraju, w którym głowa państwa lata na wakacje prywatnym odrzutowcem, a wymagającym opieki państwa obywatelom zabierane są świadczenia.

Król został wypisany ze szpitala 18 kwietnia. W rozmowie z przedstawicielami prasy powiedział: „mam nadzieję wrócić do swoich obowiązków i szczerze przepraszam. Popełniłem błąd, którego już więcej nie powtórzę”.

Jan Karol I Hiszpański (Juan Carlos Alfonso Víctor María de Borbón y Borbón-Dos Sicilias) urodził się 5 stycznia 1938 roku w Rzymie. Tron objął 2 listopada 1975 roku jako Jan Karol I. Jest on synem Jana Burbona, hrabiego Barcelony, i Marii de las Mercedes, księżniczki Obojga Sycylii. Odznaczony m.in. w 2001 roku polskim Orderem Orła Białego.

Źródła[edytuj | edytuj kod]