2012-05-11: Częstochowa: maj miesiącem hiszpańskim

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 12 maja 2012

Maj jest miesiącem hiszpańskim, dlatego przypominamy, że Delikatesy Kulturalne La Hacienda zapraszają do cyklu spotkań, warsztatów i kursów, dzięki którym częstochowianie mogą poznać, posmakować i przyswoić trochę hiszpańskiej kultury, smaków, zapachów, klimatów.

Przewodnik kalendarzowy[edytuj | edytuj kod]

  • 3, 10, 17, 24, 31 maja (czwartek) „Café de charla”

- każdy czwartek to spotkanie z językiem i kulturą hiszpańską. – godz. 20.00-22.00 Bezpłatne konwersacje, przy filiżance kawy, prowadzi Club de Español de La Hacienda – „Café de charla”. To idea zainspirowana madryckim i krakowskim klubem, gdzie co tydzień spotykają się madrileños y extranjeros, rozmawiając w wielokulturowej atmosferze, poznając „zamorskie” poglądy i punkty widzenia. „Café de charla” to nie tandem językowy lecz, jak cała La Hacienda, miejsce spotkań, gdzie można doskonalić swój hiszpański oraz angielski – jako język pomocniczy.

  • 4, 11, 18, 25 maja (piątek) WyYERBAne PIĄTKI – od godz. 12.00

Na stałe w cotygodniowym kalendarzu. To autorska inicjatywa popularyzacji tradycyjnego napoju z dorzecza rzeki Paraná płynącej przez terytoria Argentyny, Brazylii i Paragwaju. Zapraszamy wszystkich ciekawych smaków Ameryki Południowej - bujamy się w hamakach, próbujemy hiszpańskiej kuchni przy gorących latynoskich rytmach. Albo cieszymy się lekturą. Yerba mate można pić przez cały dzień, niestraszna wtedy żadna noc.

  • 5, 12, 19, 26 maja (sobota)

Czytanie z miłośnikami literatury C.S. Lewisa oraz spotkanie członków Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji – godz. 12.00 CocinaTe! – spotkania z hiszpańską i latynoską kuchnią, warsztaty i degustacja (tortilla de patatas, gazpacho czy cocido madrileño) – godz. 16.00 Kuchnia hiszpańska jest tak naprawdę pojęciem umownym, podobnie jak unitarność i jednolitość całego Królestwa. W kuchni odbija się różnorodność iberyjskich regionów, bogactwo tamtejszych kultur i emocjonalność mieszkańców. Poczynając od smaków śródziemnomorskich i atlantyckich, poprzez typowe potrawy ludów pasterskich, po doskonałe mięsiwa, warzywa i owoce. Koszt 20 zł od osoby za spotkanie. Zapisy trwają.

  • 6, 13, 20, 27 maja (niedziela) Rodzinne popołudnie

Zajęcia dla dzieci z zumby oraz zajęcia edukacyjno-językowe. Zumba dla dzieci - grupa 4-7 lat start 12:00, grupa 8-12 lat start 13:00. Trwają zapisy do grupy początkującej koszt 60 zł za miesiąc.

Zumba to taniec inspirowany latynoskimi rytmami. Proste kroki taneczne, świetne kombinacje ruchów i motywująca muzyka stworzą niepowtarzalną atmosferę i sprawią, że taniec staje się świetną zabawą już od pierwszych kroków. Zajęcia są odpowiednie dla wszystkich niezależnie od poziomu tanecznego, wieku czy płci. Także dla rodziców. Zajęcia edukacyjno-językowe dla dzieci. Zajęcia inspirowane są bajkami i opowiadaniami hiszpańskimi, mają na celu rozwijanie wyobraźni, naukę języka hiszpańskiego i dobrą zabawę prowadzone są przez pedagogów z Polski i Hiszpanii. Koszt 70 zł za miesiąc start 14:00

  • 8, 15, 22, 29 maja (wtorek) Wtorki z Tango Milonga – godz. 20.00

Kultura południowej części Ameryki Łacińskiej oraz energia tangowych tam-bylców, a także zamorskich pasjonatów tanga argentyńskiego znajduje swoje ujście przede wszystkim w milongach. To one są spoiwem łączącym tangueros każdego wieczora, siedem dni w tygodniu, w czasie tańca, pracy, płacy czy popołudniowej kawy. Tango z całym swoim kontekstem jest złożonym doświadczeniem, pełnym przyjemności ale i frustracji. Jest wielowątkową aktywnością (fizyczną, kulturalną, towarzyską, etc.) przesiąkniętą osobistymi znaczeniami, emocjami, nadziejami, rozczarowaniami, marzeniami, spełnieniami i niespełnieniami.

Od 24 kwietnia o godz. 18.00 wystartowała grupa początkująca – koszt 60 zł za miesiąc.

  • 9, 16, 23, 30 maja (wtorek) Niewinne środy z salsą kubańską

Zajęcia prowadzić będzie instruktorka z gorącej Kuby. Trwa nabór do grupy początkującej koszt 70 zł za miesiąc.

Salsa jest popularnym na całym świecie tańcem. Słowo "salsa" po hiszpańsku oznacza sos lub smak, czy jak w tym przypadku styl. Salsa w muzyce narodziła się w latach 1940-1970 z fuzji rytmów afrokubańskich i karaibskich pod dużym wpływem jazzu. Rozwijała się zarówno na Kubie, w Portoryko, Nowym Jorku, jak i innych krajach latynoskich regionu Karaibów. Początkowo salsą nazywano wiele rozmaitych stylów muzycznych (Guajira, Mambo, Cha Cha Cha, Son Montuno, Changui, Charanga), co budziło pewne kontrowersje wśród muzyków (patrz słynne stwierdzenie Tito Puente – Gram mambo, a nie sos). Z czasem kontrowersje ucichły i uznano, że termin ten doskonale oddaje eklektyczny charakter zarówno muzyki jak i tańca.

  • 10, 17, 24, 31 maja (czwartek) Warsztaty wokalno-emisyjne – godz. 17.30

W programie m.in. ćwiczenie głosu, dykcji, praca z piosenką. Trwa nabór uczestników koszt 80 zł za miesiąc.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki – godz. 18.00

„Ostatni cieć” Janusz Głowacki.

Spotkanie z językiem i kulturą hiszpańską – godz. 20.00-22.00

Bezpłatne konwersacje przy filiżance kawy w ramach Club de Español de La Hacienda „Café de charla”.

  • 26 maja (sobota) Warsztaty Flamenco

Koszt 85 zł za 2x 2h (2 godziny styl sevillanas i 2 godziny styl tangos)

Sevillanas

Palo aflamencado (styl włączony do tańców flamenco), tradycyjny taniec z Sevilli, znany i tańczony na fiestach w całej Andaluzji. Jako jedyny z tańców flamenco ma stałą strukturę, złożoną z czterech części, podobną melodię, różne jest tempo wykonania. Tańczony w parach, często z kastanietami, charakterystyczne bogate stroje tancerek, z dużą ilością falban.

Tangos

Palo z rodziny flamenco festero. Tańczony przede wszystkim na fiestach, radosny i żywiołowy w charakterze, tańczony w rytmie czwórkowym. Charakterystyczny pulsujący compás nadaje zmysłowy charakter tego tańca. Ruchy bioder, dynamiczne remate powodują, że jest to taniec nie zwykle żywiołowy, często improwizowany, i może właśnie dlatego „ukochany” przez wielu aficionados flamenco.

Zajęcia prowadzi Amelia Vargas, instruktorka krakowskiej szkoły Flamenco.


Źródła[edytuj | edytuj kod]