Przejdź do zawartości

2012-04-24: Hack4Europe! 2012

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 24 kwietnia 2012

Hack4Europe! 2012 odbędzie się w tym roku Kopenhadze i Warszawie. Jest to seria konkursów programistycznych, których celem jest odkrywanie możliwości, jakie wolne i otwarte dane związane z dziedzictwem kulturowym niosą dla rozwoju społecznego i ekonomicznego Europy. Całość jest organizowana przez Fundację Europeana i jej partnerów.

Współorganizatorem jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, które zajmuje się koordynowaniem Hack4Europe 2012 Danmark, we współpracy z IT University of Copenhagen. Konkurs ten odbędzie się w dniach 10–11 maja w Kopenhadze.

Drugi współorganizator - Narodowy Instytut Audiowizualny, we współpracy z PCSS zajmuje się natomiast koordynowaniem Hack4Europe 2012 Poland. Konkurs odbędzie się w dniach 26-27 maja w Warszawie.

Trzecim organizatorem jest Fundacja Europeana, która zajmuje się koordynowaniem Hack4Europe 2012 Belgium. Wydarzenie odbędzie się 13-15 czerwca w mieście Leuven.

Uczestnicy Hack4Europe będą mieli za zadanie stworzyć prototypy aplikacji, które pokażą, jak można wykorzystać otwarte zasoby kultury. 35 programistów, bo tylu ma się spotkać, uzyskają dostęp do kolekcji metadanych, zawierających ponad 20 milionów rekordów, opisujących zabytki dziedzictwa kulturowego z całej Europy.

Sugerowanymi tematami są:

  • Mobil-izacja: aplikacje, które przeniosą zasoby Europeany na urządzenia mobilne, smartphone’y i tablety
  • Mash-up: łączenie API Europeany z innymi wolnymi zasobami, np. z Wikipedią
  • Social-izacja: aplikacje umożliwiające użytkownikowi dzielenie się zasobami Europeany przez serwisy społecznościowe
  • Przestrzeń użytkownika: narzędzia umożliwiające użytkownikowi Europeany dodawanie komentarzy, tagowanie, linkowanie do zewnętrznych obiektów lub obiektów Europeany – także w formie gier
  • I wojna światowa: aplikacje wykorzystujące prywatne archiwalia gromadzone przez zespół Europeany podczas otwartych zbiórek prowadzonych w Niemczech, Anglii, Belgii, Francji i Holandii

Źródła

[edytuj | edytuj kod]