Przejdź do zawartości

2012-04-24: Boni do twórców: kreatywność i kultura w nowym świecie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 24 kwietnia 2012
Michał Boni

Aby kreatywność i kultura miały znaczenie, musimy podjąć wielki trud dostosowania ich do obecnej rzeczywistości. Robiąc to musimy pamiętać i o twórcach i o wolności – mówił Michał Boni na spotkaniu w warszawskiej siedzibie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Debata pod hasłem „W obronie kreatywności” była poświęcona przyszłości prawa autorskiego

- Co zrobić, by bronić kreatywności, ale i tworzyć warunki dla jej rozwoju? – pytał Boni. – Pojęcie kreatywności jest dziś szerokie, obejmuje więcej niż tylko tradycyjnie pojmowaną sztukę i kulturę (słynne 3T Richarda Floridy: technologie, tolerancja i talenty). Czy zatem myśląc o kreatywności umiemy wyciągnąć wnioski ze zmieniającego się świata? Jakie zmiany konieczne są w cyfrowej rzeczywistości?

Zdaniem Boniego – wobec dylematu między wolnością i potrzebą dostępu do twórczości a szacunkiem do własności - szukanie nowych rozwiązań musi opierać się na szacunku dla twórczości i twórców. – Chcielibyśmy udostępniać, ale z respektowaniem praw autorskich (stąd planowana ustawa o otwartych zasobach zapewniająca szeroki dostęp do zasobów nauki, kultury i edukacji będących w posiadaniu lub sfinansowanych przez podmioty publiczne).

Jak więc umieścić twórczość lub dzieła w nowych modelach biznesowych? Ważne jest, by powstały dostosowane do rzeczywistości cyfrowej różne formy legalnego ich wykorzystywania (abonament, wypożyczenie itp.) – tu istotna jest rola dystrybutorów.

Boni zwrócił też uwagę, że kreatywny, wieloinformacyjny świat wymaga kompetencji, której może coraz bardziej brakować – selektywności. Trzeba więc jej uczyć. Boni zacytował tu T.S. Elliota, „hell is a place where nothing connects to nothing”.

Wiceminister kultury Piotr Żuchowski zauważył, że nie da się wypracować rozwiązań w pełni satysfakcjonujących twórców i odbiorców, bo ich interesy są „w obszarze ścierania się”. Żuchowski przypomniał, że w jego resorcie powstał zespół ekspertów, który pracuje nad reformą prawa autorskiego

Moderatorem spotkania był wiceprezes ZAIKS Michał Komar. Głos zabrali też prof. Władysław Bartoszewski („Rola klasy kreatywnej w rozwoju społeczeństwa”) i Krzysztof Lewandowski, dyrektor generalny ZAiKS-u („Prawo autorskie jako gwarancja legalnego korzystania z własności intelektualnej”). Mówiono również o koncepcji podatków w sferze działalności twórczej i o planowanych przez rząd ograniczeniach dotyczących 50% odliczeń kosztów uzyskania przychodu z działalności twórczej.

- Nie uważam, że projekt zmiany 50% to dobry ruch. Proszę o argumenty, dyskusja będzie się toczyła – powiedział Boni.

Źródła[edytuj | edytuj kod]