Przejdź do zawartości

2012-04-23: ZX Spectrum skończył 30 lat

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 23 kwietnia 2012
ZX Spectrum
Informatyka

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org

30 lat temu 23 kwietnia 1982 roku Sir Clive Sinclair zaprezentował swój nowy wynalazek - mikrokomputer ZX Spectrum. Ten brytyjski wynalazca miał już na swoim koncie modele komputerów domowych ZX80 (premiera w lutym 1980 roku) i ZX81, lecz prawdziwą popularność przyniosło mu najmłodsze dziecko ZX Spectrum, którego nazwa pierwotna miała być ZX82. To za ten projekt w 1983 roku Clive Sinclair otrzymał z rąk królowej brytyjskiej honorowy tytuł szlachecki.

Ten komputer domowy był niewielkich rozmiarów o wymiarach 23 x 14,4 x 3 cm z 8-bitowym procesorem Zilog Z80A pracującym z prędkością 3.5 MHz, ośmioma kolorami i możliwości generowania obrazu (na telewizorze) w rozdzielczości 256 × 192 pikseli. Miał gumowe klawisze, charakterystyczny tęczowy pasek na czarnej obudowie i 48 kilobajtów pamięci z wbudowanym językiem Basic. Miał też wbudowany mały głośniczek i możliwość generowania dźwięku i prostych melodii. Jako masowa pamięć zewnętrzna służył magnetofon kasetowy.

Na komputery Spectrum powstało ok. 15 tys. różnych programów, głównie gier (np. Manic Miner czy Knight Lore), ale też edytor tekstowy Tasword czy arkusz kalkulacyjny VU-Calc.

ZX Spectrum był dziełem niewielkiej brytyjskiej spółki Sinclair Research Ltd. kierowanej przez sir Clive'a Sinclaira. Początkowo firma nie spodziewała się wielkiego sukcesu – prognozy mówiły o sprzedaży na poziomie tysiąca sztuk miesięcznie, wkrótce zapotrzebowanie wzrosło jednak do dwustu tysięcy i pojawiły się problemy z podażą. Można go było kupić za mniej niż 100 funtów brytyjskich. ZX Spectrum był pierwszym komputerem do domowego użytku.

Z czasem modele ZX przegrały jednak konkurencję z popularnym komputerem IBM PC i produkcję zakończono na początku lat 90. XX wieku.

Sir Clive Sinclair po niesamowitym sukcesie ZX Spectrum zainwestował jeszcze w kilka innych własnych projektów np. Sinclair QL, a zwłaszcza w pojazd elektryczny Sinclair C5, który w przeciwieństwie do ZX Spectrum - okazał się olbrzymim finansowym niewypałem, co ostatecznie doprowadziło do tego, aby 7 kwietnia 1986 roku, za kwotę 5 mln funtów brytyjskich odsprzedać prawa do wszystkich produktów firmie Amstrad Alana Sugara.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]