Przejdź do zawartości

2012-04-22: W całej Polsce czytelnicy poświęcili 5 minut dla książki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 22 kwietnia 2012
Kilkanaście osób czytało w Łodzi
5 minut dla książki w Poznaniu

"5 minut dla książki", to akcja, której celem jest propagowanie czytelnictwa wśród Polaków.

W niedzielę, 22 kwietnia 2012, o godzinie 17:00 w 35 polskich miastach, jak również w Arucas (Gran Canaria) i Strassburgu odbył się wiosenny finał akcji „5 minut dla książki”, organizowany pod hasłem „Czytamy pod chmurką”. Czytelnicy spotkali się w centralnych punktach swoich miast i miejscowości, by zachęcać przechodniów do sięgnięcia po książkę oraz by przeczytać fragment, ukazujący znaczenie książki w życiu społecznym.

W Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 155 zebrało się kilkanaście osób, które wspólnie na głos odczytały fragment powieści Marii Pruszkowskiej "Przyślę Panu list i klucz", a następnie oddały się swoim ulubionym lekturom.

W Poznaniu pod pręgierzem na Starym Rynku wspólną lekturę w pewnym momencie przerwali organizatorzy. Nie przeczytano dokładnie 13 procent tekstu na znak protestu wobec obcięcia przez miasto o 13 proc. wydatków na kulturę. Po chwili ciszy chętne osoby czytały fragmenty swoich ulubionych książek lub własną twórczość.

Wydarzenie to jest wstępem do Światowego Dnia Książki (23 kwietnia) a także do odbywającego się w maju Tygodnia Bibliotek.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]