Przejdź do zawartości

2012-04-15: Odbył się finansowany przez urząd dzielnicy spacer po Ochocie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 15 kwietnia 2012

15 kwietnia 20120 roku odbył się spacer po Ochocie pt. „Ta karczma Ochota się nazywa czyli dawne dzieje Ochoty” Spotkanie rozpoczęło się około godziny 11:00 pod pomnikiem Gabriela Narutowicza i trwało około 1,5 godziny.

Spacer finansuje urząd dzielnicy Ochota. Przewodnicy należą do grupy przewodnickiej: przewodnicy.warszawa.pl.

Spacer rozpoczął się od drobnego nieporozumienia ponieważ w części informatorów podano, że zbiórka będzie w okolicach pubu a w części, że pod pomnikiem. Ostatecznie jednak spacerowicze zostali zebrani z obydwu miejsc.

Przybyli licznie goście otrzymali gazetki z informacjami o kolejnych spacerach. Małgorzata Langier i Karolina Cuper opowiadały o historii Ochoty.

Spod pomnika Gabriela Narutowicza grupa ruszyła ulicą Filtrową gdzie omówiono dawną spółdzielczość zatrzymując się obok ulicy Mochnackiego, o spółdzielniach była też mowa przy Filtrowej 69. Następnie grupa zatrzymała się pod tablicą poświęconą Karolowi Irzykowskiemu gdzie omówiono Filtry Lindleya. Kolejny przystanek (Filtrowa 71) to historia Osi stanisławowskiej. Dalej przez skwer Sue Ryder (gdzie mowa była o koncepcjach miasta ogrodu), okolice ulicy Dantyszka (gdzie przypomniano postać Sue Ryder) grupa doszła do ulicy Mianowskiego w Kolonii Lubeckiego (gdzie przewodniczki zwróciły uwagę na tutejsze kontrasty architektoniczne i ciszę tych terenów). Ulicą Uniwersytecką grupa dotarła do Pomnika Lotnika na Wawelskiej (została omówiona historia pomnika). Następnie ulicą Wawelską (gdzie omówiono między innymi: Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie) grupa dotarła do skweru Reduta Kaliska.

Przy pamiątkowej tablicy goście poznali historię nazwy „Ochota”. Na koniec za poprawne odpowiedzi na pytania konkursowe niektórzy otrzymali nagrody (przewodnik, długopis, breloczki).

Posłuchaj wywiadu

Po spacerze przewodniczki zgodziły się udzielić wywiadu dla Wikinews.


Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Wikinews
Mazowieckie
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości