Przejdź do zawartości

2012-04-14: Światowy Kongres Otwartych Zasobów Edukacyjnych: zapowiedź

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 14 kwietnia 2012

W siedzibie głównej UNESCO w Paryżu w dniach 20-22 czerwca odbędzie się Światowy Kongres poświęcony Otwartym Zasobom Edukacyjnym. Podczas Kongresu odbędzie się oficjalne zakończenie prac i ogłoszenie tekstu tzw. Deklaracji Paryskiej, która ma na celu wypracowanie strategii otwierania zasobów na poziomie rządowym w myśl idei, że zasoby finansowane z budżetu państwa powinny być dostępne na wolnych licencjach, dla wszystkich z prawem do dalszego wykorzystania.

Poprzez Deklarację Paryską Commonwealth of Learning (COL) i UNESCO chcą zachęcić przedstawicieli państw na całym świecie, aby wspierali otwartość zasobów na poziomie rządowym jako elementów polityki edukacyjnej tych państw. Prace nad tą deklaracją zostały poprzedzone serią lokalnych forów poświęconych OZE, które odbyły się w Rio de Janeiro, Cambridge, Bangkoku, Muscat, na Barbados i w Pretorii. Fora miały na celu ukierunkowanie lokalnych aktywności związanych z OZE, zebranie informacji na temat inicjatyw OZE prowadzonych na poziomie rządowym oraz nawiązanie współpracy z lokalnymi ośrodkami na całym świecie i włączenie ich w prace nad Deklaracją.

Część dotycząca Deklaracji Paryskiej jest zaplanowana na pierwszy dzień Kongresu (20 czerwca) i będzie dostępna tylko dla przedstawicieli członków UNESCO oraz zaproszonych osób i organizacji. Część otwarta z warsztatami i sesjami posterowymi potrwa od 21-22 czerwca.

Zdaniem organizatorów Kongresu – UNESCO, Commonwealth of Learning oraz William and Flora Hewlett Foundation – świadomość korzyści z rozwijania OZE na poziomie krajowym i międzynarodowym jest wciąż bardzo ograniczona. Choć otwarte treści edukacyjne powstają dynamicznie w wielu krajach świata, to ich rozwój nie jest planowany systemowo jako stały element polityki edukacyjnej. Dlatego celem Kongresu jest przedstawienie najlepszych praktyk związanych z polityką rozwijania OZE, najciekawszych projektów i inicjatyw oraz integracja środowiska ekspertów i pasjonatów otwartości w edukacji.

Kongres odbędzie się też z okazji 10. rocznicy przyjęcia terminu Otwarte Zasoby Edukacyjne, które miało miejsce podczas Forum on the Impact of Open Courseware for Higher Education in Developing Countries przy UNESCO w roku 2002.

Udział w Kongresie jest bezpłatny. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja z powodu ograniczonego miejsca.

Zobacz też: USA: 2 miliardy dolarów na tworzenie otwartych zasobów edukacyjnych

Źródła

[edytuj | edytuj kod]