Przejdź do zawartości

2012-04-02: Strefa ewakuacji wokół EJ Fukushima znacząco mniejsza

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 2 kwietnia 2012

O północy 1 kwietnia strefa ewakuacji wokół elektrowni Fukushima Daiichi została znacząco zmniejszona. Dostęp do miejsca zamieszkania otrzymali mieszkańcy dwóch miast, a mieszkańcy trzeciego uzyskają do niego dostęp za dwa tygodnie.

Z dniem 1 kwietnia rozluźniono przepisy bezpieczeństwa obowiązujące w znaczącej części 20 kilometrowej strefy ewakuacji wokół japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima nr 1.

Mieszkańcy dwóch miast uzyskali wolny dostęp do miejsc, gdzie mieszkali przed ewakuacją zarządzoną po awarii czterech reaktorów pobliskiej elektrowni jądrowej, spowodowanej przez tsunami. Mieszkańcy trzeciego miasta będą mogli do niego wejść za 2 tygodnie, 16 kwietnia.

Strefy w których zniesiono nakaz ewakuacji to miejsca, gdzie ciągły monitoring promieniowania jonizującego wykazał dawkę roczną mniejszą od 20 milisiwertów na rok.

Mieszkańcy miast Kawauchi i Tamura wcześniej potrzebowali przepustki policyjnej, aby odwiedzić domostwa opuszczone ponad rok temu. Od 1 kwietnia nie potrzebują ani jej ani odzieży ochronnej, aby poruszać się po okolicy. Oznacza to, że ludzie mogą zacząć porządkować swoje domostwa i przedsiębiorstwa a lokalne władze mogą podjąć się naprawy infrastruktury potrzebnej do ponownego zamieszkania. Z zachowaniem pewnych zasad możliwe jest też na nowo podjęcie upraw rolniczych. Jedynym ograniczeniem jest niemożność pozostania na noc w strefie.

Aby uczcić możliwość powrotu, we wiosce Kawauchi zorganizowano uroczystość powołującą nowe lokalne władze, które do tej pory musiały pozostawać poza strefą ewakuacji. Jedenastego marca 2011 roku ewakuowało się stąd około 3000 mieszkańców. Do tej pory wróciło 300, bo reszta zbytnio bała się promieniowania. Burmistrz zapowiedział, że miejscowość będzie stopniowo wracała do normalnego życia.

Rząd Japonii podzielił strefę na tereny trzech kategorii. Pierwszy, to opisane wyżej miejsca, gdzie dawka promieniowania nie przekracza 20 mSv/rok. Tam mieszkańcy mogą się już swobodnie poruszać. Terenami drugiej kategorii są obszary, gdzie dawka roczna mieści się w wartościach 20-50 mSv. Do tych stref mieszkańcy mogą wchodzić jedynie na krótko, w konkretnym celu, ale nie muszą posiadać dozymetrów ani ubioru ochronnego. Wchodzącym na taki obszar sugeruje się niepozostawanie dłużej niż jest to konieczne, nieprzebywanie na zewnątrz, przemieszczanie się za pomocą samochodu i opłukiwanie się po powrocie - wszystko to, aby zminimalizować dawki promieniowania z powietrza oraz kurzu i brudu, jaki może na nich osiąść. Zabrania się picia wody z rzek, ale można pić wodę kranową.

Trzeci rodzaj terenu strefy określono mianem "trudnego". Promieniowanie na takim terenie pozostaje na poziomie wyższym od 50 mSv/rok i najpewniej nie spadnie poniżej 20 mSv przed marcem 2016 roku. Wejście na taki obszar jest dozwolone jedynie ze względu na interes publiczny i wymaga noszenia dozymetrów osobistych i ubrań ochronnych.

Mieszkańcy trzeciego miasteczka, Minamisoma, będą mogli wejść do niego po 16 kwietnia.

Na możliwość powrotu nalegały lokalne władze, aby móc przygotowywać obszar pod ponowne zamieszkanie.

Japoński rząd planuje dekontaminację całej strefy ewakuacji tak, aby dawki na tym terenie nie przekraczały wspomnianych 20 mSv/rok. Obszary na których będą dłużej przebywały dzieci, jak szkoły czy boiska, zostaną oczyszczone tak, aby dawki tam nie przekraczały 1 mSv/rok.

Niższa dopuszczalna aktywność żywności[edytuj | edytuj kod]

W międzyczasie lokalne władze wielu regionów przyjęło niższe niż do tej pory dopuszczalne wartości aktywności promieniotwórczej cezu w żywności. Zaczęły one obowiązywać do 1 kwietnia.

Od nowego miesiąca żywność, taka jak warzywa i ryż, będzie mogła wykazywać aktywność na poziomie 100 bekereli na kilogram. Dla żywność dla dzieci, w tym mleka, będzie to 50 Bq. Dla wody pitnej, 10 Bq. Dla porównania aktywność wody spożywanej na świecie, w tym w Polsce, waha się od 0,4 do 40 Bq.

Nowe poziomy są od 1/5 do 1/20 niższe od poprzednich.

Ministerstwo zdrowia wskazało 17 prefektur, w tym prefektury Fukushima, Ibaraki, i Tokyo, do okresowego sprawdzania żywności. Pozostałe samorządy mogą je wykonywać wedle własnego uznania. Na dzień 1 kwietnia takie dobrowolne kontrole wody i ryb zgłosiły 4 prefektury. Do końca dnia żadna z nich nie zgłosiła przekroczenia nowych norm.

Źródła[edytuj | edytuj kod]