2012-04-01: Zlot Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 1 kwietnia 2012
Internet

W dnia 30 marca - 1 kwietnia 2012 w murach Politechniki Łódzkiej miało miejsce ogólnopolskie spotkanie społeczności edytorów OpenStreetMap (OSM), którego najważniejszym punktem było I Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska.

Na Walnym Zebraniu było obecnych 27 członków Stowarzyszenia i kilkunastu sympatyków OSM. Walne zaczęło się 30 marca o godz. 10:00 rano i trwało do ok. 17:00. W jego trakcie Zarząd I kadencji złożył obszerne sprawozdanie ze swojej działalności (i generalnie działalności całego Stowarzyszenia)[1]. Zarząd otrzymał praktycznie jednomyślne absolutorium. Następnie przystąpiono do dyskusji nad zmianami w statucie, dotyczącymi artykułów o celach działania (art. 5), liczności Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej (art. 22 i 26) oraz dodano art. 31a umożliwiający w przyszłości rozpoczęcie działalności gospodarczej[2]. Po przerwie przystąpiono do wyboru nowych władz Stowarzyszenia. Walne Zebranie przegłosowało, że zarząd będzie liczył 7 osób. Ze względu na dość znaczną liczbę kandydatów (11) i zapis w statucie, który wymaga, aby każdy kandydat otrzymał ponad 50% głosów członków obecnych na zebraniu, wybory do Zarządu składały się z trzech tur. W pierwszej udało się wybrać 6 z 7 kandydatów, zaś siódmy został ostatecznie wyłoniony metodą kolejnych eliminacji. Bez problemu przebiegły natomiast wyboru do 4-osobowej Komisji Rewizyjnej.

W trakcie kolejnej przerwy miały miejsce krótkie, robocze spotkania Zarządu i Komisji Rewizyjnej. Zarząd wyłonił ze swojego składu prezesa, którym został Andrzej Zaborowski, oraz skarbnika – Michała Mackiewicza, zaś wiceprezesem pozostał Paweł Marynowski. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został, jak w poprzedniej kadencji, Filip Kłębczyk.

Finalnym akcentem Walnego Zebrania była krótka dyskusja na temat planów na przyszły rok.

Po Walnym dość obszernie omówiono kwestię technik i sposobów kontaktu władz Stowarzyszenia z użytkownikami OSM. Przedyskutowano skutki przejścia OpenStreetMap z licencji Creative Commons Attribiuton Share Alike 2.0 na Open Database License 1.0.

W dniach 1-4 kwietnia 2012 baza OpenStreetMap będzie zablokowana do edycji, po to aby przeprowadzić migrację na nowe serwery[3] i przy okazji usunąć z niej wszelkie dane wpisane ze źródeł i przez użytkowników, którzy nie wyrazili zgody na zmianę licencji[4]. Okazało się, że znaczna część edytorów projektu UMP (Uzupełniająca Mapa Polski) nie wyraziła zgody na tę zmianę, a stanowią one w niektórych miejscach (szczególnie małe miejscowości i tereny między miastami) znaczny odsetek danych. Dane te zostały kilka lat temu załadowane do OSM, co było możliwe dzięki zgodności licencyjnej i technicznej obu projektów mapowych. UMP jako całość zdecydował się pozostać przy licencji CC-BY-SA 2.0[5].

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  1. Sprawozdanie Zarządu
  2. Protokół z Walnego Zebrania Członków
  3. Service schedule March – April 2012
  4. License/We Are Changing The License, OpenStreetMap Foundation
  5. deUMPyzacja mapy