Przejdź do zawartości

2012-03-13: Kuratorium Oświaty wyklucza uczniów, którzy nie korzystają z systemu Windows

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Informatyka

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org
wtorek, 13 marca 2012

Wielu z naszych czytelników uczy się w szkole, inni posiadają uczące się dzieci. Nad wszystkim czuwa Kuratorium Oświaty, które dba o naszą wiedzę i jej jakość. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to słuszne, a czasem potrafi być szkodliwe. Warto zwrócić uwagę na ogłoszony niedawno konkurs dla uczniów mazowieckich gimnazjów zainteresowanych programowaniem w języku Logo.

Adam Jurkiewicz z osworld.pl przytacza maila, jakiego dostał od kolegi, nauczyciela informatyki, co zapoczątkowało cały proces:

Jest sobie taka stronka http://logia.oeiizk.waw.pl/ Strona zawiera informacje o jedynym konkursie informatycznym organizowanym przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty dla uczniów gimnazjum. Wszystko pięknie i ładnie-szukamy talentów. Niestety, w regulaminie czytamy, że dopuszczone są jedynie następujące wersje logo: Logomocja - polska edycja Imagine, Logo Komeniusz, MSW(Berkeley) Logo. Szkoda, że Mazowiecki Kurator Oświaty zapomniał o tym, że Windows to nie jedyny system na świecie i w ten sposób zachwiana zostaje zasada równości dostępu do konkursu. Moi uczniowie nie mogą wziąć udziału w tym konkursie, bo przecież nie używamy Windowsa. Wysłałem do nich już kilka zapytań i rok temu, i 2 lata temu, i 2 tygodnie temu. Niestety, nie otrzymałem odpowiedzi.

W regulaminie tego konkursu możemy przeczytać punkt:

§ 4. Przebieg Konkursu
3. Dopuszcza się następujące wersje języka Logo: Logomocja - polska edycja Imagine, Logo Komeniusz, MSW(Berkeley) Logo.

Mamy przykład, jak to Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie - Publiczna placówka doskonalenia nauczycieli, Placówka Samorządu Województwa Mazowieckiego, nakłada Vendor Lock-in, uniemożliwiając dużej liczbie uczniów, uczestnictwo w konkursie.

Z kolei MSW na stronie http://www.softronix.com/logo.html udostępnia aplikacje, ale skompilowane tylko dla MS-Windows, są też źródła, tylko trzeba umieć je skompilować.

Logomocja i Logo Komeniusz to aplikacje rozpowszechniane przez OEIIZK:

Ośrodek jest wydawcą polskiej wersji Logo dla Windows - Logo Komeniusz, które od 1999 roku zostało włączone do rejestru MEN zalecanych środków dydaktycznych do edukacji informatycznej. Program ten został zakupiony do pracowni komputerowych dostarczanych szkołom w ramach akcji "Internet w każdej gminie" i "Internet w każdym gimnazjum". Ośrodek rozpowszechnia także wiele innych komputerowych programów dydaktycznych np. Logomocję - polską edycję IMAGINE, Algo - Pascal dla Windows, oprogramowanie do budowania modeli i symulacji procesów Modellus".

Takie informacje znajdziecie na stronie: oeiizk.waw.pl. Sklepik to nieprzypadkowe miejsce. Brak też jest informacji, jaka jest licencja owych programów.

Dodatkowe informacje o konkursie na stronie: www.kuratorium.waw.pl.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]