2012-03-06: Stołeczny Marsz Powitania Wiosny 2012

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 6 marca 2012
Marzanna niesiona przez dzieci.

18 marca 2011 roku o 13.00 planowane jest w Warszawie przeprowadzenie marszu, który ostatecznie ma się przyczynić do zakończenia zimy i rychłego nadejścia wiosny. Marsz ma nawiązywać do słowiańskiej tradycji.

Specjalnie do tego celu powołany Komitet Powitania Wiosny zaprasza całe rodziny na radosny, kolorowy i całkowicie apolityczny przemarsz / spacer - rozpoczynający się pod pomnikiem Syrenki na Starym Mieście w Warszawie, a kończący nad brzegiem Wisły - zakończony utopieniem Marzanny. Marszowi towarzyszyć ma kilka dodatkowych wydarzeń, jak np. konkurs na najładniejszy i najciekawszy ludowy strój słowiański.

Po przepędzeniu zimy, w ramach dalszego kultywowania rodzimych tradycji, przewidziana jest również inscenizacja samego obrzędu powitania Wiosny. Organizatorzy będą starali się przewidzieć pogodę w nadchodzącym okresie wiosenno-letnim, a także wielkość plonów na jesieni. Bardziej szczegółowy program i opis marszu na stronie organizatora, przy czym już teraz dołączyć można do wydarzenia na Facebook'u.

Źródła[edytuj | edytuj kod]