Przejdź do zawartości

2012-03-04: Katastrofa kolejowa w Chałupkach koło Szczekocin

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 4 marca 2012
Przebieg kolizji
Przebieg tras pociągów do miejsca katastrofy

     interREGIO 13126 "Jan Matejko"

     TLK 31100 "Jan Brzechwa"

Wieczorem 3 marca ok. godz. 20:57, na linii kolejowej nr 64 na odcinku Kozłów - Sprowa, około 1,5 km od najbliższych zabudowań miejscowości Chałupki koło Szczekocin w województwie śląskim doszło do zderzenia pociągów pasażerskich relacji Przemyśl-Warszawa (TLK Intercity "Brzechwa") i Warszawa-Kraków.

Oba pociągi, jadące w przeciwnych kierunkach, z niewyjaśnionych przyczyn znalazły się na tym samym torze (sąsiedni był w remoncie). Według relacji świadków TLK Intercity bezpośrednio przed zderzeniem jechał z prędkością przekraczającą 100 km/h; niektórzy pasażerowie twierdzą, że uderzenia nie poprzedziło hamowanie pociągu, natomiast wg innych maszynista co najmniej jednego z pociągów tuż przed zderzeniem zdołał włączyć hamulce.

W obu pociągach podróżowało około 350 osób, w tym kilkoro obywateli Ukrainy, a także z Mołdawii, Czech, USA, Francji i Hiszpanii. Liczbę poszkodowanych określa się na 16 osób zabitych (jedna ze zidentyfikowanych osób zabitych była obywatelką USA) i 58 rannych, w tym wiele ciężko.

Do katastrofy doszło tylko kilka kilometrów od miejsca, gdzie pod koniec lutego 1994 roku doszło do innego czołowego zderzenia pociągów; wówczas rannych było osiem osób, a jedna zmarła.

Kilka godzin po wypadku pasażerowie pociągu TLK Intercity, którzy nie zostali poszkodowani (108 osób) ruszyli w dalszą podróż do Warszawy podstawionymi przez przewoźnika autokarami.

W niedzielę prezydent Bronisław Komorowski podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu 5 i 6 marca żałoby narodowej w całym kraju.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości