2012-02-13: E. Wedel podpadł internautom, poszło o ptasie mleczko

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 13 lutego 2012
Ptasie mleczko Wedla

Od piątku 10 lutego agencja PR działająca na zlecenie firmy Lotte Wedel sp. z o. o. usiłuje poradzić sobie z kryzysem wizerunku firmy w Internecie. Zaczęło się od pism, rozsyłanych do właścicieli platform blogowych przez działającą na zlecenie Wedla kancelarię prawną, w których domagano się "niezwłocznego" wstawienia po wyrazach "ptasie mleczko" znaku ® oraz klauzuli "Oznaczenie słowne "PTASIE MLECZKO®" stanowi zarejestrowany znak towarowy chroniony na rzecz Lotte Wedel sp. z o.o". lub, alternatywnie, usunięcia wpisu. Pismo takiej treści trafiło m. in. za pośrednictwem portalu iWoman.pl do publikującej tam przepisy kulinarne blogerki Iwusi. Jego treść przestraszyła Iwusię na tyle, że usunęła z bloga wszystkie przepisy, nie tylko ten na ptasie mleczko.

Sprawę nagłośnił Olgierd Rudak, właściciel platformy iWoman.pl, opisując ją na swoim blogu. Następnie temat podjęły inne serwisy, jak wykop.pl, a za nimi również część wiodących mediów (Gazeta Wyborcza, Polskie Radio, TVN i inne). Konto Wedla w portalu Facebook zapełniło się wpisami oburzonych internautów. Wyrażano oburzenie postępowaniem firmy, krytykowano ją jako "korporację", akcję kancelarii prawnej nazwano "strzelaniem z armaty do wróbli".

Mimo trzykrotnie publikowanych przez Wedla przeprosin oraz zobowiązania się przez firmę do zaprzestania wysyłania tego typu pism do blogerów, a także przeproszenia wszystkich, do których takie pisma trafiły, nadal na tablicy Wedla pojawiają się wpisy niezadowolonych. Kwestionowany jest zaproponowany przez Wedla sposób załatwienia sprawy (przeprosiny część internautów uważa za niewystarczające), a także prawa Wedla do wyłączności na nazwę, która zdaniem części kontestujących stała się nazwą pospolitą grupy wyrobów cukierniczych. Przywoływany jest przy tym fakt odmowy rejestracji znaku towarowego w Polsce przez Urząd Patentowy RP. Ochronę znaku firma Lotte Wedel sp. z o.o. uzyskała w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego w Alicante (Hiszpania), zapewniając sobie ochronę znaku na terenie całej Unii Europejskiej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]