2012-01-03: Zakończyła się coroczna zbiórka datków organizowana przez Wikimedia Foundation

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 3 stycznia 2012

Doroczna zbiórka funduszy na funkcjonowanie projektów Wikimedia zakończyła się zebraniem rekordowej kwoty 20 mln dolarów amerykańskich od ponad miliona internautów.

To rekord tej corocznej zbiórki na funkcjonowanie projektów Wikimedia (m.in. Wikinews, Wikipedia czy Commons), prowadzonej od 2003 roku. Pieniądze zebrane od darczyńców są w całości przeznaczane na funkcjonowanie projektów realizowanych przez Fundację Wikimedia - dzięki datkom, w żadnym z projektów nie ma reklam. W najbliższym roku Fundacja chce zainwestować w serwery, rozwinięcie funkcjonalności stron a także w rozwój usług mobilnych. Istotne jest także wspieranie ogromnej rzeczy wolontariuszy, którzy każdego dnia poświęcają swój czas na rozwijanie poszczególnych projektów.

Kampania zachęcająca do przeznaczenia darowizny na konto Fundacji Wikimedia, podobnie jak inne działania Fundacji także była realizowana przy wsparciu wolontariuszy z całego świata. W Argentynie, Brazylii, Indiach, Kenii, Anglii czy Stanach Zjednoczonych ludzie w każdym wieku wyjaśniali dlaczego warto edytować Wikipedię oraz dlaczego warto przeznaczyć kilka dolarów na jej utrzymywanie. Ponad 100 osób tłumaczyło bannery pojawiające się na stronach projektów Wikimedia na różne języki.

Każdego miesiąca ponad 470 milionów osób korzysta z projektów Wikimedia. Na samej Wikipedii jest 20 milionów artykułów w 282 językach.

Źródła[edytuj | edytuj kod]