2011-12-30: Opole: zarejestrowano Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 30 grudnia 2011

21 grudnia Sąd Rejonowy w Opolu zarejestrował Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej.

Rejestracja stowarzyszenia trwała już od 10 miesięcy. Wcześniej sąd odmówił wpisania opolskiej organizacji do Krajowego Rejestru Sądowego. Decyzje swe opierał na obawie, że założenie stowarzyszenia może być próbą ominięcia pięcioprocentowego progu w wyborach parlamentarnych. Po dokonaniu wpisów w statucie m.in. o tym, że członkowie stowarzyszenia nie będą startować w wyborach, ani zabiegać o dopisanie narodowości śląskiej do ustawy o mniejszościach, 21 grudnia 2011 Sąd Rejonowy w Opolu zarejestrował Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej.

Stowarzyszenie będzie działać na terenie całego kraju i mogą się do niego zapisać wszyscy, którzy czują przynależność do narodowości śląskiej, niezależnie od miejsca zamieszkania. Warunkiem przyjęcia do stowarzyszenia będzie wypełnienie deklaracji członkowskiej i zadeklarowanie narodowości śląskiej. Deklaracja członkowska zostanie udostępniona od 1 stycznia 2012 na portalu społecznościowym Facebook.

Stowarzyszenie będzie zajmowało się m.in. promocją i kształtowaniem pozytywnego wizerunku Śląska i Ślązaków, integracją Ślązaków i popularyzowaniem wiedzy o Śląsku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa opolskiego
Wikinews
Wikinews
Opolskie
Opolskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie opolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Opola | Nysy | Brzegu | Prudnika | Dobrodzienia | Głuchołaz
pozostałych miejscowości