Przejdź do zawartości

2011-12-25: Islamiści dokonali zamachów na kościoły katolickie w Nigerii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 25 grudnia 2011

W niedzielę 25 grudnia 2011 radykalni islamiści zorganizowali szereg ataków na kościoły katolickie w Nigerii. W Madalli na peryferiach stolicy zginęło 35 osób. Do organizacji zamachów przyznała się organizacja Boko Haram. W starciach z policją i licznych atakach w północno-wschodnich stanach Nigerii zginęło w tygodniach poprzedzających okres świąteczny 170 osób.

Terroryści podłożyli ładunek wybuchowy w kościele katolickim pw. św. Teresy w Madali. Po porannym wybuchu, w którym zginęło ponad 30 osób, kolejne eksplozje miały miejsce w miastach Gadaka i Jos. Islamiści zaatakowali również komisariat policji w Damaturu. Zginęło trzech policjantów. Do zamachów przyznała się radykalna organizacja Boko Haram ("zachodnia edukacja to świętokradztwo"). Bojownicy z tej organizacji od kilku tygodni toczą regularne walki z nigeryjskim wojskiem i organizacjami paramilitarnymi w północno-wschodnich stanach Nigerii. W Maidiguri zburzone zostały trzy kościoły w wyniku obrzucenia ich ładunkami wybuchowymi. Już w 2010 w czasach świątecznych ataków zginęło w Nigerii 46 osób.

Zamachy potępili przedstawiciele Watykanu, szef dyplomacji brytyjskiej William Hague, niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle, czy założyciel kanadyjskiej Najwyższej Rady Islamu, Syed Soharwardy, zaś prezydent Francji Nicolas Sarkozy wyraził solidarność z Nigerią walczącą przeciwko terroryzmowi.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]