Przejdź do zawartości

2011-12-22: Sojuz TMA-03M wystartował

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 22 grudnia 2011
Plik:Soyuz-TMA-03M-Mission-Patch.png
Emblemat misji Sojuza TMA-03M
Załoga Sojuza TMA-03M: od lewej Don Pettit, dowódca Oleg Kononenko i Andre Kuipers

W środę 21 grudnia 2011 rosyjska rakieta nośna Sojuz-FG wystartowała o 13:16:15 UTC (o godz. 14:16:15 czasu polskiego) z zaśnieżonego kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Start Sojuza rozpoczyna misję statku kosmicznego Sojuz TMA-03M. Na pokładzie statku znajdują się członkowie Ekspedycji 30 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS)

Na pokładzie Sojuza TMA-03M poleciało trzech kosmonautów: dowódca Rosjanin Oleg Kononienko, Holender Andre Kuipers i Amerykanin Donald Pettit.

Na piątek zaplanowane jest połączenie (cumowanie) ze stacją kosmiczną ISS. Na stacji obecnie przebywają 3 osoby; są to członkowie załogi Sojuza TMA-22: Anton Szkaplerow, Anatolij Iwaniszyn i Dan Burbank. Powrót Sojuza TMA-03M na Ziemię zaplanowany jest na 16 maja 2012 roku.

Jednym z głównych zadań załogi będzie rozpakowanie bezzałogowego transportowego statku kosmicznego Progress, który zaopatruje kosmonautów przebywających na ISS.

Po wycofaniu z użycia amerykańskich promów kosmicznych latem tego roku astronauci mogą dostać się na ISS jedynie w rosyjskich rakietach nośnych i statkach załogowych Sojuz lub chińskich Shenzhou (więcej patrz: Szef NASA złoży wizytę w Chinach).

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]