Przejdź do zawartości

2011-12-18: Brytyjskie Ministerstwo Nauki chce, aby publicznie finansowane badania były publikowane w modelu otwartego dostępu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 18 grudnia 2011

Ministerstwo Nauki (Wikipedia:Department for Business) Wielkiej Brytanii zasygnalizowało zmianę polityki dotyczącej publikacji naukowych w stronę wymuszania publikowania wyników badań finansowanych ze środków publicznych w modelu otwartego dostępu. Wspomaganie tych działań ma się odbywać m.in. poprzez fundowanie nagród pieniężnych na wybrane badania oraz wspomaganie małych przedsiębiorstw w rozwijaniu idei naukowych.

Strategia rządu jest podsumowaniem 18 miesięcy prac koalicji Narodowej Służby Zdrowia Wielkiej Brytanii i przemysłu nauk przyrodniczych nad przekształceniem i rozwojem podstaw brytyjskiej nauki wobec kryzysu ekonomicznego.

Nowa strategia ma polegać przede wszystkim na dofinansowaniu uczelni wyższych i przedsiębiorstw do momentu gdy przyciągną one zewnętrznych inwestorów. Punktem wyjścia są zobowiązania koalicji do przejrzystości działań oraz publikowania wyników badań finansowanych ze środków publicznych w otwartym dostępie. Ponadto, przejście do modelu otwartego dostępu ma się odbyć pod warunkiem utrzymania recenzji naukowych. Jedną z opcji gwarantujących opłacalność tego procesu jest przejście od modelu opłacania czasopism przez biblioteki uniwersyteckie do modelu, w którym naukowcy sami będą płacić za publikowanie. W tym wypadku jednak przewidywane jest dofinansowanie naukowców, tak aby było to dla nich możliwe.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]