2011-12-07: Powstał polski procesor „Warszawa” GTP150M

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 8 grudnia 2011
Informatyka

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org

W czteroosobowej firmie GryfTechnologia z Piszu na Mazurach (województwo warmińsko-mazurskie) powstał polski mikroprocesor. Nazwano go „Warszawa” GTP150M. Wynalazek zostanie zamontowany w fabryce produkującej pellety (ekologiczne paliwo z odpadów drzewnych) – poinformował prezes firmy Marcin Kwiatkowski.

Stworzony przez firmę GryfTechnologia procesor o symbolu GTP150M i kodowej nazwie „Warszawa” posiada nowoczesna konstrukcję opartą na architekturze ARM9. Największą zaletą układu scalonego jest możliwość tworzenia oprogramowania bezpośrednio na procesor w Javie, co dzięki dostępności tysięcy otwartych (Open Source) projektów pozwoli specjalistom zwiększyć swoje szanse w wyścigu technologicznym.

Główną cechą procesora jest sprzętowa implementacja wirtualnej maszyny Java, z przewidywalnym czasem wykonania dla osadzonych systemów czasu rzeczywistego. Podczas wykonywania programu w Javie, zapisane w formie byte code instrukcje i argumenty trafiają do dekodera rozkazów. 30 proc. instrukcji byte code jest bezpośrednio realizowana na sprzęcie. Pozostałe ze względu na złożoność i dodatkową funkcjonalność maszyny wirtualnej, tłumaczone są na szereg instrukcji assemblera – można przeczytać na stronie GryfTechnologia.

Na stworzonym układzie można zbudować komputer, urządzenie mobilne, urządzenia dla automatyki, medycyny, armii lub przemysłu. Możliwych zastosowań i sposobów wykorzystania jest znacznie więcej. Najważniejsze jest dostarczenie specjalistom komponentu elektronicznego, na którym szybko będzie można zbudować własne, innowacyjne rozwiązania. Pierwszy polski procesor to przemyślana i praktyczna konstrukcja, która jest łatwa do rozbudowy i otwiera drogę do rozwoju polskich procesorów – twierdzi Marcin Kwiatkowski, prezes firmy GryfTechnologia.

Procesor Warszawa GTP 150M (Java Processing Byte Code Extends 1) ma być dostępny za cenę poniżej 100 zł.

Specyfikacja procesora „Warszawa”:

Źródła[edytuj | edytuj kod]