2011-11-28: Timbuktu: Niemiecki turysta zastrzelony przez porywaczy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 28 listopada 2011
Jedna z ulic w Timbuktu

W ubiegły piątek 25 listopada 2011 turystów z Europy będących akurat na lunchu w restauracji w Timbuktu uprowadzili uzbrojeni napastnicy.

Ofiarami porwania byli trzej turyści ze Szwecji, Holandii oraz turysta z podwójnym obywatelstwem: brytyjskim i RPA. Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, czwartą zamordowaną ofiarą był turysta niemiecki. Według naocznego świadka, pracownika restauracji, w której przebywali turyści, Niemiec został zastrzelony prawdopodobnie dlatego, że nie chciał wsiąść do pojazdu porywaczy.

Sprawcy byli uzbrojeni. Sprawą morderstwa turysty zajęły się służby konsularne Ambasady Niemiec w Bamako.

Także dzień wcześniej doszło do uprowadzenia 2 francuskich turystów w miejscowości Hombori, niedaleko granicy z Burkina Faso.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Konfederacji Szwajcarskiej odradza podróżowanie do Mali. Podobnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec ostrzega przed podróżą w ten rejon Afryki, ponieważ istnieje zwiększone ryzyko porwań i ataków.

W Mali działają agenci Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (AQIM) radykalnej grupy, która jest uważana za jedną z najlepiej zorganizowanych i uzbrojonych organizacji terrorystycznych na świecie. W rzeczywistości jednym ze sposobów finansowania tej grupy są porwania dla okupu.

Po zamordowaniu obywatela Niemiec turystom niemieckim zapewniono odlot z Timbuktu. Malijski rząd wyczarterował dla nich samolot. Pierwszych dwunastu turystów poleciło do miasta Mopti.

Źródła[edytuj | edytuj kod]