2011-11-25: Curiosity poleci na Marsa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 26 listopada 2011


link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
misji MSL

Na sobotę 26 listopada 2011 zaplanowano wystrzelenie rakiety nośnej Atlas V, która wyniesie na orbitę okołomarsjańską sondę i łazik Curiosity w ramach misji Mars Science Laboratory (MSL) podała amerykańska agencja badań kosmicznych NASA.

Start ma zostać przeprowadzony o godz. 10:02 GMT (16:02 czasu polskiego) z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie z Amerykańskiej Bazy Lotniczej (Air Force Station), położonej na południe od Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy'ego (Kennedy Space Center) z wyrzutni LC41 (Space Launch Complex 41).

Lądowanie na Marsie ma nastąpić na początku sierpnia 2012 roku w kraterze Gale.

Celem misji jest zbadanie warunków umożliwiających życie i sprawdzenie, czy Mars jest możliwy w przyszłości do zamieszkania.

Sam pojazd Curiosity (ang. "Ciekawość") jest łazikiem o napędzie atomowym (posiada baterie z plutonu), ważącym 899 kilogramów. Jest wyposażony w instrumenty badawcze służące do pobierania próbek gruntu, analiz mineralogicznych, detekcji promieniowania, a także spektrometr, kamery i wiele innych urządzeń, przy pomocy których przeprowadzane będą badania geologiczne, składu chemicznego, izotopowego i mineralogicznego powierzchni i gruntu pod powierzchnią, badania atmosfery oraz promieniowania kosmicznego docierającego do powierzchni planety.

Całkowity koszt projektu wyniesie 2,5 miliarda dolarów.

Jak zwykle start i przebieg będzie transmitowany "na żywo" (online) przez Internet poprzez telewizję internetową NASA_TV. Odbierać można również z platformy: [1]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródło[edytuj | edytuj kod]


link= W Wikimedia Commons znajdują się multimedia związane z tematem:
Misja MSL