Przejdź do zawartości

2011-11-24: Fotorelacja z otwarcia interaktywnego gabinetu prof. Jana Karskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 24 listopada 2011

10 listopada w Rudzie Śląskiej otwarto Interaktywny Gabinet w którym zebrano pamiątki oraz materiały multimedialne dotyczące Jana Karskiego.

W dniu 10.11.2011 w towarzystwie dyplomatów z Francji i USA, Posłów i Senatorów, historyków oraz rudzkiej młodzieży w przededniu Święta Niepodległości w Rudzie Śląskiej uroczyście otwarto Interaktywny Gabinet Jana Karskiego. Przecięcia wstęgi wspólnie z Prezes Instytutu Karskiego oraz Prezydent Miasta Ruda Śląska dokonała najbliższa przyjaciółka Karskiego z ostatnich lat jego życia – Kaya Mirecka-Ploss, która specjalnie na tę okazję przyleciała do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Profesora wspominała słowami: "największy dżentelmen", "ludzki", "tolerancyjny", "szczery", "elegancki".

Interaktywny Gabinet to nowoczesna sala edukacyjna, która łącząc nowoczesne technologie z tradycyjną wystawą historyczną, prezentuje historię życia jednej z najwybitniejszych postaci XX wieku – Jana Karskiego, legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, a po wojnie wybitnego profesora Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie.

Gabinet oraz pamiątki, które prezentowane są w gabinecie, pozwalają oddać "klimat waszyngtońskiego gabinetu Karskiego".

W gabinecie znajdziemy unikatową kolekcję ponad 70 osobistych pamiątek po profesorze Karskim – zaczynając od prostych przedmiotów codziennego użytku, takich jak jego kubek, po przedmioty bardzo osobiste. W gabinecie znajdują się także dyplomy i wyróżnienia, które Karski otrzymał w podzięce za jego heroiczną misję podczas II wojny światowej, m.in. dyplom przyznania Srebrnego Krzyża Virtuti Militari, podpisany przez samego Generała Sikorskiego, czy też dyplom nadający Karskiemu tytuł „Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata” wydany przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.

Stała ekspozycja jest uzupełniona o nowoczesny kiosk multimedialny z dużym ekranem dotykowym, na którym można zobaczyć materiały filmowe zawierające wywiady z profesorem Karskim, a także wycinki prasowe, fragmenty jego publikacji w prasie zagranicznej oraz inne materiały o profesorze Karskim. Za pośrednictwem kiosku możemy też dokładnie zapoznać się ze wszystkimi eksponatami znajdującymi się w Gabinecie, a jego wirtualna wersja już wkrótce zostanie uruchomiona w Internecie.

Podczas uroczystości otwarcia zwiedzających Gabinet oprowadzała wyjątkowa przewodniczka – Kaya Mirecka-Ploss, która wspominała historie związane z niemal każdym wystawionym w Gabinecie przedmiotem.

Powołanie w Rudzie Śląskiej Instytutu Dialogu i Tolerancji imienia Jana Karskiego, a także przygotowanie ekspozycji pamiątek po Profesorze Karskim nie byłoby możliwe bez zaangażowania Mireckiej-Ploss. Początkowo sama próbowała powołać Instytut w Warszawie lub Łodzi – rodzinnym mieście Karskiego, pomysł nie znalazł tam jednak poparcia. Tymczasem na Górnym Śląsku, skąd pochodzi Kaya, idea założenia instytutu błyskawicznie znalazła poparcie zarówno wśród działaczy społecznych, jak i polityków lokalnych, w tym ówczesnego Prezydenta Rudy Śląskiej Andrzeja Stani, który obiecał przeznaczyć na ten cel pomieszczenia w jednym z budynków należących do miasta. Instytut zainaugurował swoją działalność w 2008 roku, teraz po trzech latach przygotowań pamiątki po Janie Karskim zostały udostępnione dla zwiedzających.

– Dziś spełniło się moje marzenie – powiedziała w czwartek Kaya Mirecka-Ploss po otwarciu Gabinetu.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości