2011-11-20: Warszawa: w ramach booksprintu powstanie książka o modelach tworzenia wiedzy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 20 listopada 2011

Centrum Cyfrowe Projekt:Polska opublikowało zaproszenie do wzięcia udziału w specjalnym wydarzeniu Medialabu Warszawa kierowane do warszawskich organizacji pozarządowych zajmujących się animacją, edukacją nieformalną z zakresu sztuki, kultury, nowych mediów, aktywizujących do działania społecznego.

W dniach 26-27 listopada w siedzibie Centrum zorganizowany zostanie pierwszy w Polsce booksprint, podczas którego wspólnie napisana ma być książka prezentująca nowe modele tworzenia i budowania wiedzy.

Booksprint to sposób na pisanie książek. Pomysłodawcą tej idei jest Adam Hyde, pod ręką którego powstały takie publikacje jak np. Open Web. Metodologia booksprintu zakłada spotkanie osób zajmujących się podobnym tematem, które chcą wspólnie stworzyć książkę promującą ich idee, wartości, działania. Dotychczas z tej metodologii korzystały głównie organizacje zajmujące się nowymi technologiami. Powstało wiele podręczników i przewodników po tematach takich, jak samodzielne budowanie sieci radiowej, podręcznik korzystania z CiviCRM, itp.

Warto, aby animatorzy kultury, edukatorzy, trenerzy, organizatorzy i wykładowcy wolnych uniwersytetów – wszyscy, którzy zajmują się nowymi metodami produkowania wiedzy i dzielenia się nią, spotkali się, aby wspólnie opowiedzieć o swoich doświadczeniach. Książka, która powstanie dzięki temu spotkaniu, zaprezentuje nasze działania i nasze organizacje. Warto, abyśmy podczas tego spotkania podzielili się swoją wiedzą, poszukali różnic i podobieństw w naszych projektach.

— Kamil Śliwoski, Creative Commons Polska

To wydarzenie ma na celu zaprezentowanie korzyści, jakie niesie nieformalny proces uczenia (się). Podczas tego spotkania uczestnicy odpowiadać będą m.in. na pytania:

  • Jakie korzyści płyną z nieformalnej edukacji?
  • Jaka jest rola animacji?
  • Czego dowiadują się uczestnicy naszych warsztatów?
  • Kim są dzisiejsi nauczyciele, kim animatorzy?

Medialab odbędzie się przy ul. Mińskiej 25 bud. 74.

Źródła[edytuj | edytuj kod]