Przejdź do zawartości

2011-11-09: Polski penetrator geologiczny "Chomik" poleciał w kosmos

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 9 listopada 2011
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

We wtorek 8 listopada 2011 o godzinie 21:16 czasu polskiego z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie dwustopniowa rakieta nośna Zenit-2SB, wyniosła w kosmos sondę Fobos-Grunt – poinformowała rosyjska państwowa agencja kosmiczna ROSKOSMOS.

Na pokładzie rosyjskiej sondy Fobos-Grunt znajduje się penetrator geologiczny "Chomik", czyli urządzenie badawcze skonstruowane przez polskich naukowców z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Zadaniem Chomika będzie pobranie próbek gruntu z marsjańskiego księżyca Fobos, które zostaną przywiezienie z powrotem na Ziemię celem dokonania szczegółowych badań. Planowane lądowanie kapsuły powrotnej z próbkami gruntu księżycowego jest przewidziane dopiero w sierpniu 2014, jeżeli nie zajdą nieprzewidziane okoliczności jak przy innym Programie Fobos, kiedy stracono łączność radiową z sondami Fobos-1 i Fobos-2.

Rosyjska sonda Fobos-Grunt będzie też miała orbiter na swoim pokładzie, czyli pierwszą chińską sondę marsjańską Yinghuo-1, której celem będzie orbitować wokół Marsa wraz z ziemskimi organizmami.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Misja Fobos-Grunt