2011-11-01: Łódź: zakończył się projekt dla młodzieży "Ogrodowa 39/43"
Podczas dorocznej, rekordowej, kwesty na Starym Cmentarzu w Łodzi, w zamian za datki łodzianie otrzymywali ulotki wykonane w ramach projektu „Ogrodowa 39/43”.
Projekt „Ogrodowa 39/43 – mój klucz do historii miasta” rozpoczął się w kwietniu 2011 roku od warsztatów z uczniami z łódzkich szkół, którzy po spotkaniu z przewodnikami rozpoczęli przygotowywanie swoich własnych tras zwiedzania po Starym Cmentarzu w Łodzi. Każda z wycieczek miała powstać wg klucza – motywu przewodniego, tak aby uczniowie zgromadzili jak najwięcej informacji nie tylko o pomniku, ale przede wszystkim o człowieku i jego znaczeniu dla Łodzi. W czerwcu grupy uczniów prezentowały swoje motywy przewodnie, oprowadzając jurorów, konkurentów i znajomych po cmentarzu.
Trasy zwiedzania, zaproponowane przez uczniów zostały wydane w postaci broszur, dzięki którym osoby zwiedzające Stary Cmentarz, mają okazję spojrzeć na cmentarz z nowej perspektywy; zwiedzając Stary Cmentarz według jednego z kluczy zaproponowanych przez uczestników projekt: trasą artystów (m.in. Wacław Konopka, Leon Niemczyk), fabrykantów Ludwik Geyer, Karol Rajmund Eisert) oraz strażaków (m.in. Leopold Zoner.
W projekcie "Ogrodowa 39/43" wzięli udział uczniowie ze szkół: ZSP 19 im. Karola Wojtyły w Łodzi, Gimnazjum nr 5 w Łodzi, Gimnazjum Stowarzyszenia „Twoja Szkoła” im Marii Montessori w Łodzi, XX Liceum Ogólnokształcące Im. Juliusza Słowackiego.
Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- km – Ogrodowa 39/43 - rozdaliśmy "klucze" do zwiedzania cmentarza – Fundacja Fenomen, 1 listopada 2011
- wiki – Łódź: konkurs "Ogrodowa 39/43 - mój klucz do historii" – wikinws, 22 marca 2011
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa łódzkiego |
---|
Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie łódzkim. |