Przejdź do zawartości

2011-10-27: Odczytano zaszyfrowany manuskrypt z XIII wieku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 27 października 2011

Zespół amerykańskich i szwedzkich specjalistów odczytał zapiski zaszyfrowane na manuskrypcie z XVIII wieku.

Do rozszyfrowania dokumentu użyto metod statystycznych znanych z kryptografii oraz tłumacza Google Translate. Do zapisania treści użyto 90 symboli, w tym liter alfabetu łacińskiego. Do prób odczytania wykorzystano metody oparte na modelach statystycznych, aby ustalić pierwotny język, w jakim był zapisany dokument. Specjaliści odkryli, że użyte w zaszyfrowanym tekście znaki alfabetu łacińskiego to w praktyce spacje, a często pojawiające się znaki czasami są przedstawione za pomocą wielu symboli, jednak dogłębna częstości występowania różnych symboli pozwoliła stwierdzić, że zaszyfrowany dokument był napisany po niemiecku.

Pierwsze dwa odszyfrowane słowa to "ceremonia inicjacji", kolejne to "sekretna sekcja" – odszyfrowany dokument opisuje rytuały, podczas których symbolicznie dotykano oczu, przemywano je czy zakładano okulary.

Przechowywany w Berlinie rękopis, zwany szyfrem Copiale, okazał się opisywać obrzędy oraz kodeks sekretnego stowarzyszenia rytualnie zainteresowanego okulistyką.

Sekretne stowarzyszenia były w tych czasach modne i często szerzyły niepopularne wówczas idee. Rękopis zawiera także wiele politycznych idei, m.in. o naturalnych prawach człowieka.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]