Przejdź do zawartości

2011-10-26: Wideorelacja z 10. urodzin polskojęzycznej Wikipedii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 31 października 2011

Miesiąc temu, w dniach 24-25 września w Poznaniu odbyły się obchody z okazji dziesięciolecia polskiej Wikipedii. W spotkaniu wzięli udział jej założyciele: Paweł Jochym i Krzysztof Jasiutowicz, którzy wówczas po raz pierwszy spotkali się poza internetem. W Wikinews prezentujemy wideorelację z tego wydarzenia

Pierwszy dzień obchodów[edytuj | edytuj kod]

 • Krzysztof Jasiutowicz i Paweł Jochym: Polska Wikipedia AD 2001 i AD 2021


Oficjalne obchody 10. urodzin polskiej Wikipedii rozpoczęli Paweł Jochym i Krzysztof Jasiutowicz, którzy odpowiadali na pytania dotyczące przeszłości i przyszłości tego projektu zadawane przez Michała Buczyńskiego. Obaj prelegenci dość ochoczo opowiadali o początkach, jednakże nie prorokowali zmian, jakie mogą nadejść w następnym dziesięcioleciu.

 • Tomasz Ganicz: Z pamiętnika weterana — czyli Wikipedia wczoraj i dziś


Tomasz Ganicz, prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska przedstawił z kolei zmiany jakie zaszły w kodzie wiki, pokazując w jaki sposób zmienił się kod stron artykułów z w miarę łatwego, do coraz bardziej nieprzystępnego dla nowicjuszy.

 • Michał Buczyński: Wiki kochają przywódców. Przywódcy kochają wiki


Prezentacja Michała Buczyńskiego wcześniej przedstawiana była już miesiąc przed urodzinami na Wikimanii w Hajfie. Odnosiła się ona do tego, jak łatwo można zostać liderem w projekcie i dlaczego warto nim bywać.

 • Karol Dąbrowski i Szymon Grabarczuk: 223 orzeczenia z Wikipedią. Wykorzystanie Wikipedii w uzasadnieniach wyroków sądów polskich – normalna metoda wykładni prawa, czy skrywana tajemnica?


Ponieważ na Wikipedię powołuje się coraz więcej podmiotów, traktując ją jako wiarygodne źródło informacji, w swoje prezentacji Karol Dąbrowski oraz Szymon Grabarczuk pokazali w jakich aspektach jest ona wykorzystywana przez polskie sądy.

 • Tomasz Chabinka: Skoro w ekonomii nie ma darmowych obiadów, to skąd wzięła się darmowa encyklopedia?


Wykład chabinki odnosił się do porównania tradycyjnych źródeł wiedzy w postaci także encyklopedii do Wikipedii, która pozostaje darmowa. Uwzględniał przy tym porównanie kosztów wytworzenia treści w tradycyjnym modelu komercyjnym i w projekcie bazującym na wolontariacie.

 • Jan Wróbel: Koniec świata nastąpi. O roli i funkcji twórców informacji


Pierwszy z wykładów, który nie był przygotowany przez wikipedystę. Jan Wróbel przedstawił problem przekazu wiedzy w szkołach w odniesieniu do źródeł, które mogą zawierać i zawierają błędy, krytykując obecny model edukacji.

 • Piotr Marcinkowski: Informacja biblioteczna w dobie Wikipedii


W swojej prezentacji Marcinowski odnosił się do kwestii kooperacji bibliotekarzy i wikipedystów, zachęcając tych ostatnich do tego, by edytować hasła właśnie w bibliotekach.

 • Anna Sobczak: Elektroniczne źródła informacji a dostęp do wiedzy


Anna Sobczak przedstawiła wykład ukazujące koncepcje rozwoju źródeł informacji, odnosząc się do klasyków takich jak Alvin Toffler.

Drugi dzień obchodów[edytuj | edytuj kod]

 • Kamil Porembiński: Prezentacja urządzenia WikiReader


reprezentujący serwis OSWorld Kamil Porębiński zaprezentował działanie urządzenia WikiReader, czyli gadżetu, który zawiera offline całą Wikipedię w danym języku i można z niej korzystać, jeśli nie ma się dostępu do internetu. W tym roku na Wikireaderach pojawił się także polska wersja Wikipedii.

 • Paweł Jochym: Wolna kultura a nauka


Drugiego dnia ponownie przemawiał Paweł Jochym.Tym razem odniósł się on do kwestii możliwości współpracy wikipedystów z naukowcami, pokazując co łączy a co dzieli tworzenie Wikipedii i tworzenie nauki.

 • Sylwia Ufnalska: Wikipedia: błogosławieństwo czy przekleństwo dla tłumacza?


Prezentacja Sylwii Ufnalskiej odniosła się do problemu wykorzystania informacji dla tłumaczy na temat nazewnictwa, przy wykorzystaniu linków interwiki, wskazując także na błędy w nazewnictwie, w szczególności, gdy w danej wersji pojawiają się nazwy odnoszące się do innego języka.

 • Julia Koszewska: Kobieca twarz Wikipedii


Julia Koszewska przedstawiła sprawozdanie z akcji zapraszania kobiet do Wikipedii, jaka miała miejsce wiosną tego roku.


Tekst Bendyka odniósł się nie tyle do Wikipedii, co do możliwości aktywizacji obywatelskiej z wykorzystaniem projektów internetowych, w tym także projektów wiki oraz tego, że politycy muszą liczyć się coraz bardziej z głosem obywateli i ich działaniami, które są coraz lepiej koordynowane dzięki sieci.

 • Jarosław Lipszyc: Nie pytaj, co Państwo może zrobić dla Wikipedii, spytaj, co Wikipedia może zrobić dla Państwa


Prezentacja Lipszyca odnosiła się do kwestii problemów związanych z funkcjonowaniem prawa w aspekcie praw autorskich. Podnosił on problem lobbowania rozwiązań przez organizacje pozarządowe a także przez środowisko wikipedystów.


Wiadomość z serwisu regionalnego województwa wielkopolskiego
Wikinews
Wikinews
Wielkopolskie
Wielkopolskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w wielkopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Kalisza, Konina, Ostrowa Wielkopolskiego, Piły, Poznania, Śremu
pozostałych miejscowości