2011-10-16: Do końca października trwa festiwal "Warszawa w budowie II"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 16 października 2011

Przez cały październik 2011 trwa festiwal "Warszawa w budowie", koncentrujący się na zaangażowaniu indywidualnych mieszkańców, grup, kolektywów, organizacji oraz instytucji w proces projektowania i reorganizowania przestrzeni miejskiej Warszawy. Organizowany jest przez stołeczne Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

W ramach WWB odbywa się ponad 70 wydarzeń – od inauguracyjnej akcji „Moon Ride” przed Pałacem Kultury, przez wystawy, warsztaty, wykłady, projekcje filmowe, wycieczki, po kolejną edycję Departamentu Propozycji – otwartych sesji dla mieszkańców Warszawy, gdzie każdy chętny może przedstawić swój własny pomysł na miasto.

W pięciu różnych punktach miasta pokazane zostaną wystawy poświęcone architekturze. Na stacji PKP Warszawa-Powiśle zaprezentowana zostanie twórczość Arseniusza Romanowicza – projektanta nowoczesnych warszawskich dworców kolejowych. W przedwojennej willi przy ul. Frascati 4, opiewanej przez Leopolda Tyrmanda w „Dzienniku 1954”, przypomniany zostanie architekt Karol Schayer, jej projektant, który po 1945 roku wyemigrował do Bejrutu i tam stworzył 140 ultranowoczesnych budynków. Z kolei wystawa „PRL ™”, umieszczona w Muzeum Techniki, opowie o eksporcie polskiej architektury i urbanistyki do krajów Afryki i Bliskiego Wschodu w latach 60. i 70.

Kolejna wystawa: „Przestrzeń między nami” poświęcona zostanie Stanisławowi Zamecznikowi – warszawskiemu architektowi, twórcy prekursorskich projektów aranżacji wystaw, które nadały kształt całej epoce polskiego wystawiennictwa. Wspólnym mianownikiem festiwalowych wystaw jest nowoczesna wizja architektury, będąca wynikiem całościowej koncepcji miasta. O współczesnym rozumieniu architektury opowie w swoim wykładzie japońska architektka Kazuyo Sejima, zdobywczyni tegorocznej Nagrody Pritzkera.

W programie „Warszawy w budowie” znajdą się także warsztaty kulinarne i debaty o gastronomii, a troska o dostęp do taniej i zdrowej żywności i miejsce warszawskich bazarów w krajobrazie społecznym i ekonomicznych będzie tematem debat i jednego z Departamentów Propozycji. Osobny Departament Propozycji poświęcony zostanie granicom wolności osobistej w mieście. To spotkanie nosić będzie tytuł „Trawa” – czemu raz można na niej siadać, a raz nie, co wolno pić, co palić, a czego nie – i dlaczego? Kwestię przyjemności z przebywania w przestrzeni publicznej podniosą także działania trzech młodych londyńskich biur architektonicznych – Common Office, Dallas Pierce Quintero i Office for Subversive Architecture. Ich projekty, zbiorczo zatytułowane po prostu „Przyjemność”, zrealizowane zostaną w otoczeniu Rotundy, w Pasażu Wiecha i w podziemiach Dworca Centralnego.

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Warszawa w budowie II”, którego autorem jest Marka Mirosa, opublikowanego w serwisie Platforma Kultury (więcej informacji).
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Wikinews
Mazowieckie
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości