2011-10-04: Strajk włoskich wikipedystów przeciwko regulacjom prawnym
4 października 2011 twórcy włoskiej Wikipedii rozpoczęli strajk w związku z proponowanymi zmianami we włoskim prawie.
Zgodnie z nową propozycją strony internetowe będą zobowiązane zamieszczać informacje nadesłane przez opisywane osoby bez decyzji sądu i bez wnikania w treść danych poprawek. Oznacza to, że każdy polityk i inna osoba opisana na Wikipedii mogłaby decydować o tym, jakie informacje i w jakiej formie będą zamieszczone we włoskiej Wikipedii na stronie jej poświęconej, bez zachowania zasady neutralności i źródeł. Na znak protestu dostęp do tej wersji językowej jest zablokowany i wszelkie strony przekierowują do komunikatu o strajku. Cytujemy fragment w języku angielskim.
Stowarzyszenie Wikimedia Serbia, partner Fundacji Wikimedia, poparło włoskich wikipedystów, potępiając te regulacje prawne, podkreślając, że mają one charakter ograniczający wolność słowa.
Parę godzin później na blogu Wikimedia Sverige, szwedzkiego partnera fundacji, pojawiła się informacja, że w piątek do Włoch przybędzie współzałożyciel Wikipedii Jimmy Wales. W tym dniu planowane było również zakończenie strajku.
Tymczasem pod koniec dnia na stronie Facebooka ponad 100 000 osób domagało się przywrócenia Wikipedii.
Strajk zakończył się w czwartek o godzinie 14-tej.
W mniejszej skali podobne problemy związane z wolnością wypowiedzi pojawiają się też w Polsce. W poniedziałek Sąd Okręgowy w Tarnowie uznał, że bloger odpowiada za komentarze zamieszczane w nim przez anonimowych internautów i jeżeli zezwala na komentowanie, powinien liczyć się z konsekwencjami. Pozwanego wspierała Helsińska Fundacja Praw Człowieka, wedle której autor bloga obraźliwe komentarze szybko usunął. Pozywającym był były przedstawiciel władzy samorządowej.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Pap3rinik – Blackout at Italian Wikipedia – Lista dyskusyjna Fundacji Wikimedia, 4 października 2011
- Włoscy Wikipedyści – Comunicato_4_ottobre_2011 – it.wikipedia.org, 4 października 2011
- Milos Rancic – Wikimedia Serbia statement on recent events around Italian Wikipedia – lists.wikimedia.org, 4 października 2011
- PAP – Sąd: administrator bloga odpowiada za wpisy – gazeta.pl, 4 października 2011
- Lennart Guldbrandsson – Wikipedia strejkar! – wikimediasverige, 4 października 2011
- Rivogliamo Wikipedia - No alla legge bavaglio – facebook.com, 4 października 2011