2011-09-26: 31. Rawa Blues Festival

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 26 września 2011
Logo 31 edycji Festivalu Rawa Blues

Trzydziesta pierwsza edycja festiwalu bluesowego Rawa Blues Festival odbędzie się 8 października 2011 roku jak zawsze w katowickim Spodku.

W sobotę 8 października w katowickim Spodku podczas Rawa Blues Festival zabrzmi blues. Tegoroczna edycja będzie jedynym koncertem w Europie celebrującym jubileusz 40-lecia amerykańskiej wytwórni bluesowej – Alligator Records.

To spore wyróżnienie dla tego festiwalu, jubileusz Alligatora jest wielkim wydarzeniem w świecie amerykańskiego bluesa. Na Rawie zagrają artyści związani z Alligatorem:

Irek Dudek

Pochodzi z Austin, łączy radosne brzmienia muzyki barrelhouse z R&B w nowoorleańskim stylu z bluesowym kołysaniem z Teksasu. Dwukrotnie nominowana do Grammy, ośmiokrotnie otrzymała nagrodę Blues Music Awards. Artystka zagrała główną rolę w wyreżyserowanym przez Clinta Eastwooda (miłośnika bluesa) filmie pod auspicjami Martina Scorsese –- „Piano Blues” w 2003 roku.

Jest akordeonistą i wokalistą zydeco. Chenier zagra na Rawie po raz drugi – wcześniej, w 2002 dwóch muzyków z jego zespołu nie dotarło do Katowic z powodu odwołanego lotu. Chenier wspomina: "Zawsze chciałem dostać drugą szansę, aby móc wrócić i dać ludziom sto procent tego, co mam do przekazania. Teraz ją otrzymałem i jestem bardzo szczęśliwy." Muzyk w tym roku wydał nowy album.

To muzyk, który może pochwalić się tytułem doktora honoris causa oraz otrzymaniem stypendium MacArthur Fellowship (tzw. grantu dla geniuszy) w wysokości pół miliona dolarów. W swojej twórczości Harris sięga po brzmienia z Delty lat 20. i 30., z genialnymi interpretacjami klasycznego akustycznego bluesa, ma na swoim koncie również bogaty zbiór własnych, oryginalnych utworów.

To bluesowy gitarzysta, grający w drapieżnym, surowym stylu gry na gitarze slide bluesa Windy City lat 50. Wystąpi na Rawie wraz ze swoją kapelą The Blues Imperials. Jak sam przyznaje, nie jest to jego pierwsza styczność z Polakami – w Chicago, gdzie urodził się ma fanów wywodzących się właśnie ze środowisk polonijnych. Podczas swojego występu Lil’Ed przewiduje zagranie kilku utworów swojego mentora.

Shakin' Dudi – a więc artystyczne alterego dyrektora festiwalu Irka Dudka wraz z gitarzystą Darkiem Duszą i zespołem wystąpi na Rawie po dwuletniej przerwie. Okazją do koncertu będzie prapremiera nowego albumu zatytułowanego „... bo ładnym zawsze lżej...”.

Rawa Blues będzie jedyną okazją do zakupu płyty przed oficjalną premierą w sklepach.

Koncerty na dużej i małej scenie[edytuj | edytuj kod]

Oprócz artystów zza Oceanu na Rawie wystąpi jeszcze aż siedemnaście innych zespołów z Polski i Europy.

Tygiel Kulturalny[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak w poprzednich latach imprezie towarzyszyć będzie Tygiel Kulturalny, a więc prezentacja innych gatunków sztuki nawiązujących do bluesa. Pojawi się kącik plastyczny z silnym akcentem sztuki ulicznej – graffiti, a w kawiarence poetyckiej głównym motywem będzie przypadająca na ten rok stuletnia rocznica urodzin Roberta Johnsona.

Szczegóły na temat festiwalu można znaleźć w oficjalnym serwisie www.rawablues.com.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości