Przejdź do zawartości

2011-09-04: Konkurs na polskie imię dla satelity Galileo

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 4 września 2011

1 września rozpoczął się ogólnoeuropejski konkurs na imiona satelitów systemu Galileo skierowany do dzieci. Każdy z krajów członkowskich UE wybierze imię dla jednego satelity.

Od 1 września do 15 listopada można wziąć udział w konkursie, który ma wyłonić imiona satelitów europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo, budowanego przez Komisję Europejską.

Konkurs jest konkursem plastycznym i polega na przesłaniu rysunku związanego z kosmosem, astronautyką lub aeronautyką. Młody autor wybranego rysunku zostanie ojcem chrzestnym kolejnego z satelitów Galileo, współdzieląc z nim imię. O kolejności nadawania imion kolejnym satelitom będzie decydowała kolejność alfabetyczna nazw krajów członkowskich w zapisie w danym języku narodowym. Pierwsze imię wybrano 16 czerwca w Bułgarii i brzmi ono Natalia. Drugie wyznaczono w konkursie w Belgii, gdzie wygrał 11-letni Thijs. Od 1 września konkurs trwa w pozostałych krajach Unii Europejskiej, czyli także w Polsce.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Antonio Tajani, tak uzasadnia konkurs: Nawigacja satelitarna, eksploracja kosmosu, obserwacje z przestrzeni kosmicznej - przyczyną tego wszystkiego są obywatele i przyszłość naszej gospodarki. Chcemy pobudzić kreatywność dzieci i sprawić, by już od najmłodszych swoich lat stały się entuzjastami kosmosu i możliwości jakie daje. Ich starania chcemy nagrodzić w sposób wyjątkowy. Dwadzieścioro siedmioro dzieci otrzyma szansę, by satelita nosił ich imię.

We wszystkich fazach konkursu prace, których temat musi dotyczyć przestrzeni kosmicznej lub aeronautyki, będzie można nadsyłać elektronicznie (skan lub zdjęcie cyfrowe) przez przesłanie na stronę internetową. W każdym kraju trzyosobowe jury wybierze pracę, której autora imię otrzyma satelita sieci Galileo. Autorem może być dziecko w wieku od 9 do 11 lat, tj. urodzone w latach 2000-2002, gdy rozpoczynał się program Galileo.

Zasady konkursu i formularz do wysyłania prac znajduje się na stronie: http://www.galileocontest.eu/pl/competition .

Program Galileo jest europejskim przedsięwzięciem w dziedzinie nawigacji satelitarnej. Jego celem jest uruchomienie globalnego systemu nawigacji satelitarnej, podobnego do NAVSTAR-GPS. Znaczenie zastosowań nawigacji satelitarnej wzrasta, zarówno dla przedsiębiorstw, jak i obywateli – Galileo zapewni niezależność Europy w tej jakże ważnej dziedzinie, zabezpieczając dostępność tych zastosowań.

Oczekuje się, że Galileo przyniesie gospodarce europejskiej 90 mld euro w ciągu 20 lat w postaci dodatkowych dochodów dla przedsiębiorstw oraz korzyści publicznych i społecznych, nie wspominając o korzyściach wynikających z niezależności.

Galileo będzie zapewniał trzy początkowe usługi od 2014/2016 r. w oparciu o początkową konstelację minimum 24 satelitów: wstępną usługę otwartą (2014 r.), wstępną usługę publiczną o regulowanym dostępie (2016 r.) oraz wstępną usługę poszukiwawczo-ratowniczą (2014 r.). Usługi, które pojawią się w dalszej kolejności, obejmą usługę komercyjną, która zapewni dostęp do dwóch kodowanych sygnałów umożliwiających większą przepustowość danych i uzyskanie dokładniejszych poświadczonych danych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]