2011-08-31: Darłowo: wystawa "Świat Słowian i Wikingów"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 31 sierpnia 2011

Od 21 maja w Darłowie na Zamku Książąt Pomorskich można oglądać wystawę edukacyjną przedstawiającą kulturę Słowian i wikingów wczesnego średniowiecza (IX – XI wiek).

Wejście na wystawę

Wystawa przestawia codzienne życie Słowian i wikingów, ich zwyczaje, wierzenia, metody walki i sztukę w okresie kiedy ludy te spotykały się na Pomorzu.

W jednej z sal darłowskiego muzeum zrekonstruowano w naturalnej skali słowiańską chatę zbudowaną z drewnianych bali, wikliny i gliny, wraz z kompletnym wyposażeniem jej wnętrza. Wykonano też kilka instalacji z wykorzystaniem drewna, kamieni głazów, ziemi, gliny oraz trzciny przedstawiających miejsca spoczynku i kultu.

Wszystkie eksponaty są wiernie odtworzonymi kopiami obiektów archeologicznych z wczesnego średniowiecza znajdywanych na obszarze Europy Zaprezentowane instalacje skonstruowane zostały na podstawie badań naukowych.

Ekspozycja obejmuje m.in. obóz wojowników, miejsce pochówku Słowianina i wikinga oraz miejsce kultowe z trzykondygnacyjnym drewnianym posągiem, wzorowanym na kamiennym idolu wyłowionym w 1848 z rzeki Zbrucz (obecnie Ukraina). Na wystawie zaprezentowano również ubiór, broń, narzędzia i wiele drobnych sprzętów np.: biżuteria, srebrne przybory kosmetyczne, puchary, instrumenty muzyczne i zabawki. Niektóre eksponaty zostały wykorzystane w historycznym filmie Stara baśń w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Obok obiektów umieszczono opisy w języku polskim i niemieckim.

Wystawa jest czynna od 21 maja do 30 września 2011 roku.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]