Przejdź do zawartości

2011-08-27: Robonaut 2 – pierwszy humanoidalny robot w misji kosmicznej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 27 sierpnia 2011
Informatyka

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org

W zeszły poniedziałek na stacji kosmicznej doszło do aktywacji humanoidalnego robota Robonaut 2. Prawie 11 lat zajęło agencji kosmicznej NASA jego stworzenie. Został wybudzony po sześciu miesiącach pobytu na stacji.

Astronauci, zgodnie z zaleceniami NASA, przeprowadzili pierwsze testy elektroniki. Sprawdzały one ruchomość stawów oraz działanie czujników termicznych. Jeśli pozostałe testy zakończą się sukcesem, Robonaut 2 będzie mógł przejąć takie zadania jak czyszczenie i konserwacja podstawowych komponentów orbitera, a także pomoc astronautom na zewnątrz stacji.

Głównym celem projektu Robonaut 2 jest stworzenie maszyny mającej służyć pomocą astronautom w czasie misji kosmicznych. Robonaut 2 (R2) jest pierwszym w pełni funkcjonalny robotem włączonym do misji kosmicznej. Dzięki humanoidalnym kształtom robonauta może przejąć proste, powtarzające się lub szczególnie niebezpieczne zadania w obrębie stacji.


Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Robonaut 2 – humanoidalny robot już w kosmosie”, którego autorem jest tech.pgs-soft.com, opublikowanego w serwisie OSnews (więcej informacji).