Przejdź do zawartości

2011-08-12: Komputer osobisty ma 30 lat

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 12 sierpnia 2011
Komputer osobisty IBM PC model 5150
Informatyka

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

30 lat temu 12 sierpnia 1981 w sali balowej hotelu Waldorf Astoria w Nowym Jorku firma International Business Machines Corporation (IBM) zaprezentowała swój nowy wynalazek - komputer osobisty IBM PC. Wcześniej firma IBM znana była tylko z dużych komputerów typu mainframe (IBM System/360).

Ten protoplasta komputera osobistego (ang. Personal Computer) model IBM 5150 z 16-bitowym procesorem Intel 8088 pracującym z częstotliwością 4.77 MHz, posiadał 16 KB pamięci operacyjnej RAM w wersji najprostszej, 64 KB w wersji standardowej z możliwością rozbudowy do 256 KB, a nawet 640 KB. W istocie był to przodek wszystkich dzisiejszych pecetów.

Mikrokomputer nie posiadał twardego dysku, a nośnikiem danych wykorzystywał wynalezione przez IBM jedną lub dwie stacje dyskietek 5,25" o pojemności 160 KB. Komputer wyposażony był w monitor, który wyświetlał aż 16 kolorów w trybie znakowym za pomocą karty graficznej Color Graphics Adapter, potrafił również wydawać dźwięki poprzez PC speaker.

Jako producenta systemu operacyjnego wybrano firmę Digital Research, znaną z systemu CP/M. Niestety, firma odmówiła i dlatego opracowanie systemu powierzono firmie Microsoft zajmującej się dotychczas implementacjami języka Basic. Pierwsza wersja systemu operacyjnego przeznaczonego do IBM PC 5150 to PC-DOS v. 1.0, która z czasem zmieniła nazwę na MS-DOS. Firma z Redmond Microsoft ma mało czasu, więc zamiast tworzyć wszystko od nowa, zakupiła prawa do systemu QDOS od firmy Seattle Computer Products. Skrót QDOS jest znamienny – pochodzi od „Quick and Dirty Operating System”.

IBM odniosła sukces handlowy, w 4 miesiące sprzedano ponad 65 tys. egzemplarzy, a do świąt Bożego Narodzenia sprzedano jeszcze 100 tys. sztuk.

Był relatywnie tanim (w porównaniu do wycenionego na 15 tys. USD poprzednika, IBM 5100) komputerem biurowym, co między innymi zadecydowało o jego sukcesie rynkowym. Podstawowy model z 16 KB pamięci, bez stacji dysków kosztował 1556 dolarów.

12 sierpnia 1981 roku to początek rewolucji informatycznej społeczeństwa i zwycięstwa komputerów typu PC (po opublikowaniu dokumentacji technicznej, każdy mógł wytwarzać klony IBM PC). Sukces PC przyczynił się też do gwałtownego sukcesu Billa Gatesa i jego Microsoftu.

IBM wykorzystał w swoim komputerze istniejące już na rynku komponenty. Dzięki temu inni producenci mogli bez problemu tworzyć własne wersje komputerów osobistych w pełni kompatybilnych z otwartą architekturą IBM-a. Wkrótce też, pojawiły się jego klony. W efekcie, komputery osobiste stały się dostępne niemal dla każdego.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Encyklopedia Wikipedia

Źródła

[edytuj | edytuj kod]