Przejdź do zawartości

2011-08-06: W Nitrze odbyła się 5. edycja Letniej Szkoły Esperanto

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 6 sierpnia 2011
Flaga języka Esperanto

Około 150 ludzi z 25 krajów zebrało się w tym tygodniu w zachodniosłowackim mieście Nitra na piątej edycji Letniej szkoły esperanta.

Akcję tradycyjnie przeprowadza słowacka organizacja E@I, która jednocześnie zarządza Lernu, największą stroną internetową dla bezpłatnej nauki języka esperanto. Festiwal zaczął się 30. lipca i skończył się sportowymi zawodami w sobotę 6. sierpnia.

Nauce języka towarzyszyły różne akcje kulturowe i wykłady na ciekawe tematy. Podczas festiwalu wystąpiło kilka esperanckich wykonawców i zespołów muzycznych. Na przykład szwedzki zespół La Perdita Generacio, litewski zespół Asorti, kubański gitarzysta Julian czy niemiecki wykonawca Johannes Müller. W ciągu wieczoru muzyki narodowej zespół rodziny Hlbockých zaprezentował tradycyjne słowackie piosenki. Wieczór skończył się degustacją słowackiego wina. Wszystkie akcje miały miejsce w pomieszczeniach akademika Uniwersytetu Konstatina w Nitrze.

Dzisiaj esperanto jest najbardziej używanym międzynarodowym językiem planowanym. W roku 1887 jego początki zainicjował polski lekarz żydowskiego pochodzenia L. L. Zamenhof, urodzony w Białymstoku. Jego celem było zaproponować społeczności łatwiejszy i bardziej wygodny język dla komunikacji międzynarodowej. W ciągu 120 lat egzystencji języka wśród esperantystów wytworzyła się niezwykle ciekawa kultura międzynarodowa. W języku esperanto ukazują się oryginalne książki, czasopisma czy płyty muzyczne. Istnieją również liczne przekłady literatury narodowej na język esperanto.

Źródła[edytuj | edytuj kod]