2011-07-22: Od nowego roku możliwe są zmiany w wynagrodzeniach

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 22 lipca 2011

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia, w którym jest zapis o powyższeniu płacy minimalnej do 1500 zł brutto. W najbliższym czasie Ministerstwo wyda także opinię nt. płacenia składek za ubezpieczenie przy podpisywaniu umów o dzieło.

W projekcie rozporządzenia, jaki zostanie przedstawiony rządowi, znajduje się propozycja podwyższenia płacy minimalnej z 1386 zł brutto (1032,34 zł "na rękę"; 1643,94 zł faktycznych kosztów dla pracodawcy) do 1500 zł brutto (1111,86 zł "na rękę"; 1779,15 zł faktycznych kosztów dla pracodawcy). Taką samą kwotę zaproponowała w kwietniu tego roku Komisja Trójstronna, jednak wtedy przedstawiciele przedsiębiorców nie doszli do porozumienia z przedstawicielami związków zawodowych.

Wg. szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, minimalną płacę w Polsce otrzymuje niespełna 4% zatrudnionych (ok. 325 tyś osób) w mikro-firmach (do 10 pracowników).

Innym pomysłem, który może mieć wpływ na wysokość wynagrodzeń jest obowiązkowe ubezpieczenie ZUS od umów o dzieło. Jest to pomysł na znalezienie brakujących środków w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nad projektem rozmawiają posłowie w podkomisji do spraw rynku pracy (Komisja Polityki Społecznej i Rodziny). Obecnie osoba podpisująca umowę o dzieło na kwotę 1500 zł brutto, otrzymuje "na rękę" 1284,00 zł - różnica jest pobierana jako zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Nie jest opłacane przez taką osobę ubezpieczenie społeczne ani zdrowotne. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponuje, aby wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie ZUS w przypadku, gdy osoba wykonująca zlecenie nie posiada innego ubezpieczenia (np. z umów o dzieło, prowadzenia własnej firmy lub umowy o pracę). Przeciwni temu rozwiązaniu są pracodawcy, dla których obowiązkowe ubezpieczenie zwiększy koszty pracy. Propozycje zmian w umowach o dzieło czekają obecnie na opinię Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]