Przejdź do zawartości

2011-07-05: Imagine Cup - finały konkursu informatycznego dla studentów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 5 lipca 2011
Informatyka

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org

W ciągu dwóch tygodni poznamy zwycięzców konkursu Imagine Cup organizowanego przez firmę Microsoft. Jest to największy na świecie konkurs technologiczny dla studentów. W tym roku jego hasłem przewodnim było: „Wyobraź sobie świat, w którym technologia pomaga rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości”.

Kategorie w których rywalizują studenci to projektowanie oprogramowania (Software Design), projektowanie systemów wbudowanych (Embedded Development), projektowanie gier (Game Design), media cyfrowe (Digital Media) oraz technologie informatyczne (IT Challenge). Co istotne w konkursie oceniany jest nie tylko pomysł (problem) oraz projekt jego rozwiązania ale także sposób zbudowania aplikacji a także szansa biznesowego powodzenia całego przedsięwzięcia.

Konkurs Imagine Cup jest dwuetapowy - najpierw eliminacje krajowe (odbyły się w kwietniu 2011), a następnie finały światowe w Nowym Jorku (8-15 lipca 2011). Polskę reprezentuje zespół CodeRiders z Łodzi. Łodzianie będą rywalizować z drużynami m.in. z Algierii, Australii, Brazylii, Chin, Egiptu, Finlandii, Francji czy Nowej Zelandii – w sumie ponad 140 zespołów z całego świata będzie prezentowało swoje pomysły na rozwiązanie problemów ludzkości.

CodeRiders stworzyli aplikację pod nazwą LifeCircle+, której celem jest szybkie i bezpośrednie kontaktowanie centrów krwiodawstwa z osobami, które mogą w danym momencie oddać krew. Wszystko z wykorzystaniem telefonu komórkowego oraz przy wsparciu portali społecznościowych.

Drużyna CodeRiders została zwerbowana na uczelni przez doktoranta Politechniki Łódzkiej – Marcina Franc. - Pomyślałem, że fajnie byłoby, aby drużyna z Politechniki Łódzkiej wygrała Imagine Cup. Rozwiesiłem plakaty na uczelni z zaproszeniem do udziału w projekcie... i tak oto zebrałem zespół.

Zespół wspólnie wybierał problem jakim chce się zająć. Jak przyznają - ich pomysły ewoluowały przed ostatecznym zdefiniowaniem problemu. Zanim przystąpili jednak do projektowania oprogramowania sprawdzili dokładnie motywy oddawania krwi, oraz porównali to z profilem osób które korzystają z nowych technologii (smartfony, telefony z systemem operacyjnym).

CodeRaiders zaprojektowali i stworzyli aplikację dedykowaną honorowym dawcom krwi! Ich program, pod nazwą LifeCircle+ ma szansę być pierwszym, skutecznie działającym systemem w Polsce, który pozwoli kontaktować się centrom krwiodawstwa z dawcami.

- Głównym zadaniem systemu LifeCircle+ jest zniwelowanie braków krwi w centrach krwiodawstwa, zapewnienie jej odpowiedniej ilości i szybkości dostarczenia w nagłych wypadkach oraz promocją idei krwiodawstwa w najpopularniejszych mediach społecznościowych – mówi Marcin Franc mentor zespołu CodeRaiders.

Projekt zakłada, że dawcy krwi zainstalują na swoich telefonach aplikację, poprzez którą będą mogli być błyskawicznie powiadamiani o brakach krwi i indywidualnie zapraszani do Centrum Krwiodawstwa w sytuacji, gdy to ich krew jest potrzebna. Aby całość była atrakcyjna – możliwa jest integracja informacji zawartych na LifeCircle+ z profilem na portalu społecznościowym (np. Facebook). Aplikacja dodatkowo będzie pozwalała zaznaczyć, czy dana osoba jest aktualnie jest chora, przyjmuje leki czy np. wyjechała z kraju – wtedy automatycznie nie będzie otrzymywać alertu z prośbą o oddanie krwi. Podobnie w sytuacji, gdy niedawno oddała krew lub jej składniki (osocze, krwinki), program będzie pamiętać, aby nie wysyłać wtedy informacji o brakach w banku krwi.

- Aplikacja jest gotowa do wdrożenia, jednak nie jest jeszcze dostępna dla użytkowników. Jedyne ograniczenia obecnie to problemy formalne no i finanse – mówi Marcin. Fundusze są niezbędne na serwery, które będą obsługiwać cały system. CodeRaiders prowadzi rozmowy ze sponsorami, po to aby cały system dla dawców był bezpłatny. - Dodatkowo planujemy wsparcie dla większości platform komórkowych, co zajmię nam trochę czasu. Ale dzięki temu program będzie mógł być łatwo wdrożony nie tylko na terenie województwa łódzkiego, ale całej Polski a nawet świata – dodaje mentor.

Inne, wybrane programy stworzone w ramach konkursu:

  • Zespół z Wielkiej Brytanii zaproponował aplikację OVE, która ma pomagać łączyć wolontariuszy z organizacjami pozarządowymi, które potrzebują osób do pomocy.
  • Drużyna Walk2Help z Bułgarii zaproponowała rozwiązanie, dzięki któremu będziemy mogli ograniczać emisję dwutlenku węgla.
  • Team Nerds Inc z Nigerii stworzyła program dzięki któremu lekarze będą mogli diagnozować pacjentów na odległość – z wykorzystaniem dźwięków, obrazu i nagra wideo przesyłanych w czasie rzeczywistym.
  • Zespół z Indii – Inifiniti Team - wygrało krajowe eliminacje prezentując aplikację dzięki której osoby niewidome uzyskają łatwiejszy dostęp do treści zawartych w internecie
  • Team Hermes z Irlandii zaproponowało program, który monitoruje styl jazdy kierowcy samochodu i przekazuje do kierowcy, jego rodziców lub firmy (np. w przypadku przedstawicieli handlowych) informacje o wszelkich niebezpiecznych zachowaniach na drodze.

Swoją nagrodę w konkursie Imagine Cup mogą przyznać także internauci - głosując na stronie organizatora konkursu. Głosowanie trwa do 11 lipca 2011 roku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]