Przejdź do zawartości

2011-07-04: W polskojęzycznej Wikipedii trwa akcja "Tydzień Artykułu Japońskiego II"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 4 lipca 2011

Od 1 lipca w polskojęzycznej Wikipedii trwa akcja pod nazwą "Tydzień Artykułu Japońskiego II", której celem jest napisanie w ciągu tygodnia jak największej liczby haseł dotyczących Japonii. Jest to zarazem powtórka podobnej akcji, która miała miejsce wioną tego roku po tsunami, jakie nawiedziło ten kraj, jak i pierwszy tzw. tydzień tematyczny, czyli tydzień pisania artykułów na wybrany konkretny temat.

Tygodnie tematyczne kilka lat temu wprowadzone zostały na rosyjskojęzycznej Wikipedii. Pretekstem do tego była wojna Rosji z Gruzją. Wówczas to rosyjscy wikipedyści zdecydowali się na napisanie jak największej liczby haseł dotyczących Gruzji właśnie. Tygodnie tematyczne to jedna z akcji, jakie zaplanowane zostały na bieżące wakacje. Poza tym organizowane są też akcje: 10 prac na 10 lat Wikipedii, czyli poprawianie artykułów przed 10. urodzinami polskojęzycznej Wikipedii, jakie odbędą się 26 września, przygotowania konkursu Wiki Lubi Zabytki oraz akcja ilustrowania artykułów o francuskich wioskach.

W akcji "Tydzień Artykułu Japońskiego" uczestniczy już prawie 20 osób. W ciągu pierwszych trzech dni napisano prawie 150 haseł dotyczących Japonii.