2011-07-01: Największa transakcja dziesięciolecia na rynku polskim

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 1 lipca 2011

Największa od lat transakcja na polskim rynku telekomunikacyjnym została zawarta.

Wczoraj poźnym wieczorem Zygmunt Solorz-Żak kupił akcje Polkomtela od poprzednich właścicieli, którym były spółki: KGHM, PKN Orlen, PGE Polska Grupa Energetyczna, Vodafone i Węglokoks. Wartości transakcji wyniosła 18,1 mld zł. Jest to największa transakcja w historii polskiego rynku telekomunikacyjnego. Kupującym jest Spartan Capital Holdings, podmiot kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka.

Polkomtel to operator sieci komórkowej Plus obsługujący 14 mln klientów, który jest cennym nabytkiem dla Solorza-Żaka, konsekwentnie budującym swoje imperium telekomunikacyjne, w skład któego wchodzą już Cyfrowy Polsat (z internetem i telefonią komórkową) i Sferia oraz spółki powiązane z Solorzem jak Aero2 oraz CenterNet i Mobyland, oferujące ultraszybki internet mobilny w technologii LTE (do 100 Mb/s). Dzięki zakupowi Polkomtela właściciel Cyfrowego Polsatu będzie mógł zacząć budować szybką sieć LTE.

Warunkiem zamknięcia transakcji jest uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Zygmunt Solorz-Żak kupił Plusa!”, którego autorem jest Łukasz Szewczyk, opublikowanego w serwisie Media2 (więcej informacji).