Przejdź do zawartości

2011-06-29: Nowe prawo - rowerzysta z prawej! Akcje edukacyjne rowerzystów w całej Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 29 czerwca 2011

Pod koniec maja 2011 roku weszły w życie zmiany kodeksu Prawo o Ruchu Drogowym. Wiele wprowadzonych zmian dotyczyło między innymi rowerów i rowerzystów.

Dzięki nowym zapisom w Kodeksie pojawiają się definicje takich pojęć jak: pas ruchu dla rowerów czy śluza dla rowerów. Wyjaśniono także czym jest popularna "riksza" (wózek rowerowy o szerokości pow. 90 cm, przystosowany do przewozu osób). Nowe prawo jednoznacznie ustala także pierwszeństwo na skrzyżowaniach. Często bowiem dochodziło do nieporozumień, pomiędzy kierowcami samochodów a rowerzystami, wynikały one z niejednoznaczności polskiego prawa. Od końca maja 2011 to rowerzysta ma bezwzględne pierwszeństwo na skrzyżowaniach i przejazdach rowerowych.

Pojawiły się także nowości:

 • w postaci definicji śluzy rowerowej oraz umożliwienia zajmowania w niej miejsca obok innych rowerzystów. Śluza rowerowa to miejsce u wlocie skrzyżowania, zapewniające widoczność rowerzystów przez innych uczestników ruchu;
 • możliwość przewozu dzieci w przyczepkach ciągniętych przez rower;
 • zalegalizowanie jazdy po chodniku przy trudnych warunkach atmosferycznych (oblodzenie, ulewny deszcz, silna mgła).

Za zmianami Prawa o Ruchu Drogowym lobbowały organizacje zrzeszone w sieci "Miasta dla Rowerów", które w miesiąc po wprowadzeniu nowych przepisów postanowiły przypomnieć kierowcom o zmianach. Dlatego w wielu miastach w Polsce przez cały czerwiec odbywają się różnego rodzaju akcje promocyjno-edukacyjne. Polegają one między innymi na kręceniu filmów z prawidłowym i nieprawidłowym zachowaniem się na drodze, wieszaniem znaków informacyjnych przez skrzyżowaniami czy wręczaniu ulotek kierowcom na skrzyżowaniach.

Happeningi, organizowane we współpracy z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, odbywają się w czerwcu 2011 w następujących w miastach: Toruń [1], Szczecin [2], Poznań [3], Wrocław [4], Brzeg, Radom, Kraków [5], Łódź [6], Białystok [7], Olsztyn [8].


Źródła[edytuj | edytuj kod]

 1. Rowerowy Toruń, Happening "Uwaga rowerzysta z prawej"
 2. Rowerowy Szczecin, Nowe prawo, rowerzysta z prawej
 3. Sekcja Rowerzystów Miejskich, Nowe prawo. Rowerzysta z prawej. Happening rowerowy
 4. Rowerowy Wrocław, Relacja z happeningu: Wielkie Święto Rowerzystów!
 5. IbikeKRK, Happening: Rowerzyści uczyli kierowców nowych przepisów
 6. Rowerowa Łódź, Nowe prawo - rowerzysta z prawej
 7. Rowerowy Białystok, Masa na PoRD
 8. Rowerowy Olsztyn, Rowerzyści o nowym prawie.