Przejdź do zawartości

2011-06-21: Mozilla Firefox 5.0 wydane

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 21 czerwca 2011
Internet

Fundacja Mozilla wydała oficjalne piątą odsłonę swojej przeglądarki internetowej Firefox. Najnowsza wersja ma być początkiem nowego cyklu wydań. Wydanie to nie zawiera dużej liczby zmian, które rzucą się w oczy użytkownikowi zaraz po uruchomieniu. Główne zmiany dotyczą optymalizacji działania całej przeglądarki oraz zwiększenia wydajności w renderowaniu stron WWW.

Programiści zoptymalizowali i poprawili zarządzanie pamięcią przez przeglądarkę. Optymalizacje dotknęły m.in. wydajności silnika przetwarzania kodu JavaScript. Pojawiła się również obsługa animacji CSS. Kolejną zmianą jest poprawa obsługi standardu HTML5, XHR, MathML, SMIL.

Kolejne wydania mają pojawiać się co około 2 miesiące, w sierpniu powinna ukazać się wersja 6.0. Ulepszono integrację ze środowiskami graficznymi dostępnymi na Linuksa oraz sprawdzanie pisowni. Zablokowano też ładowanie niektórych tekstur z domen innych, niż ta, na której powinny się znajdować.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]


Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Mozilla Firefox 5.0”, którego autorem jest Michała Olbera, opublikowanego w serwisie OSWorld (więcej informacji).